• 2011-04-13

Jan Młodożeniec in memoriam 77 plakatów

14 kwietnia 2011 r. o godz. 18.00 w Galerii Test w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy Jan Młodożeniec in memoriam 77 plakatów, z kolekcji Piotra Dąbrowskiego.

Autor plakatu wystawy: Piotr Młodożeniec

Autor plakatu wystawy: Piotr Młodożeniec

Wystawie towarzyszy 90 stronicowy katalog zawierający wszystkie prezentowane na wystawie plakaty.

Autorzy tekstów: Jan Bokiewicz, Piotr Dąbrowski, Emilia Freudenreich, Wojtek Freudenreich, Andrzej Heidrich, Anna Mieczyńska, Nina Rozwadowska, Marek Nowakowski, Filip Pągowski, Zdzisław Schubert, Władysław Serwatowski, Mieczysław Wasilewski, Józef Wilkoń, Maciek Wojak.

Janek miał absolutny węch do kolorów. Mieszał i mieszał – jak najlepszy kucharz miesza przyprawy, on mieszał farby, które same w sobie nie stanowiły nic, ale razem dawały akord kolorów godny największego mistrza. Bo był wielkim malarzem. Potem spinał to wszystko klamrą rysunku nie do ruszenia.

Bardzo często rysunki były wyłącznie czarno-biale, ale jakie, nic ująć nic dodać bo Janek był jeszcze wielkim grafikiem. Umiał także jak nikt widzieć świat zbudowany z liter. Ich kształt, ich wielkość, ich stopniowanie, oraz ich miejsce w całości kompozycji były trafione tak, że przylegały do siebie jak atomy. Więc był także typografem, chyba największym jakiego znam.

Jakim był Janek? Był jednym z najbardziej promiennych, a jednocześnie pochmurnych i nieodgadnionych ludzi, jakich znałem. Jego dusza składała się z tajemniczej tkanki, jak tajemnicze pochodzenie miały kolory jego plakatów. Był jak Bach twórcą niezliczonych harmonii tyle, że nie w sferze dzwięków, a w sferze kolorów.

Józef Wilkoń

Jan Młodożeniec, fot. Tomasz Prażmowski

Jan Młodożeniec, fot. Tomasz Prażmowski

Jan Młodożeniec urodził się w Warszawie 8 listopada 1929 roku. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1948–1955) w pracowni prof. Henryka Tomaszewskiego. Dyplom otrzymał w 1955 r. W latach 1953–2000 zaprojektował ponad 400 plakatów filmowych, teatralnych oraz dla galerii i muzeów. Zajmował się także grafiką i ilustracją prasową i książkową.

Współpracował m.in. z Wydawnictwem Artystyczno-Graficznym, Centralą Wynajmu Filmów, Krajową Agencją Wydawniczą, Polfilmem, Czytelnikiem, Iskrami, PIW-em, Wydawnictwem Literackim, Nową Kulturą, Ekranem, Filmem, Miesięcznikiem Literackim, Ty i Ja, Polską, Magazynem Gazety Wyborczej, Playboyem.

Plakaty sceniczne projektował głównie dla teatrów warszawskich (Ateneum, Dramatyczny, Komedia, Lalka, Narodowy, Opera Warszawska, Powszechny, Wielki). W ostatnich latach życia intensywnie zajmował się twórczością malarską. Był członkiem ZPAP i AGI.

Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in.: Złote Medale 8 Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie (1980) i 9 Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach (1981), I Nagrodę 5 Biennale Plakatu w Lahti (1983). W latach 1955–2000 prezentował swoje prace na około 50 wystawach indywidualnych (Polska, Austria, Czechosłowacja, Finlandia, Francja, Japonia, Niemcy, Szwajcaria, Szwecja, Włochy), uczestniczył w setkach wystaw zbiorowych.

Zmarł w Warszawie 12 grudnia 2000 roku.

Jan Młodożeniec in memoriam 77 plakatów
wernisaż: 14 kwietnia 2011 r. o godz. 18.00
wystawa czynna 14.04-6.05.2011 r.

wtorek, środa, piątek godz. 11-17,
czwartek 11-19,
sobota 11-15

Galeria Test
ul. Marszałkowska 34/50
00-554 Warszawa

Dodaj komentarz