• 2011-04-12

Wystawa Łodzi Kaliskiej – Herosi i Heroiny

W dniach od 4 do 18 kwietnia 2011 r. na Placu Wolności w Poznaniu można oglądać wystawę Łodzi Kaliskiej Herosi i Heroiny.

Łódź Kaliska "Herosi i Heroiny", fot. Marcin Markowski

Łódź Kaliska "Herosi i Heroiny", fot. Marcin Markowski

Prace zostały przygotowane specjalnie na festiwal Europejskie Spotkania Teatralne Bliscy Nieznajomi, organizowany przez Teatr Polski w Poznaniu i stanowią komentarz do hasła tegorocznej edycji – Herosi i Heroiny.

Łódź Kaliska – awangardowa grupa artystyczna, założona w 1979 roku przez Marka Janiaka, Andrzeja Kwietniewskiego, Adama Rzepeckiego, Andrzeja Świetlika i Andrzeja Wielogórskiego (Makary) w trakcie trwania V Ogólnopolskich Fotograficznych Spotkań Młodych w Darłowie. Artyści stworzyli ideę grupy, która w swojej działalności – już od pierwszych akcji zakłócała i przedrzeźniała ówczesny oficjalny świat sztuki.

Głównym obszarem działań grupy jest: fotografia, fotografia inscenizowana, performance, teksty, instalacje, film eksperymentalny i lomicje (lomicja: wydarzenie, co do którego istnieje podejrzenie, że może także być sztuką). Początkowo, głównie w latach stanu wojennego grupa związana była z nurtem tzw. Kultury zrzuty, wydawała niezależne, podziemne pismo artystyczne Tango, była inicjatorem Festiwali Niemego Kina, które trzykrotnie w latach 1983-1985 odbyły się na tzw. Strychu, miejscu gdzie zbierała się grupa niezależnych artystów i twórców nie tylko z Łodzi, ale i z całego kraju.

Na przełomie lat 80-90 zmienia nazwę na Muzeum Łodzi Kaliskiej. W latach 90. Łódź Kaliska wchodzi coraz bardziej w tendencje postmodernistyczne. Charakterystyczna dla tego okresu jest tzw. fotografia atelierowa przy udziale aktorskiego talentu członków grupy oraz muz. Od 2000 roku grupa propaguje styl New Pop, oparty na mechanizmach reklamy i wykorzystujący nowoczesne elektroniczne media do tworzenia fotografii.

Grupa ma na swoim koncie trzy bogato ilustrowane wydawnictwa: Bóg zazdrości nam pomyłek – album wydany w 1999 roku w związku z 20-leciem istnienia Grupy, New POP, książka wydana w 2004 roku, podsumowująca okres uprawiania new pop, czyli Sztuki Wysokiej o Reklamie oraz, wydany dla uczczenia jubileuszu 30-lecia działalności, album Lomicje. Ma również na swoim koncie kilkaset wystaw w kraju i zagranicą.

Od marca 2007 roku Łódź Kaliska działa w składzie Marek Janiak, Adam Rzepecki, Andrzej Świetlik i Andrzej Makary Wielogórski.

4–18 kwietnia 2011 r.
Plac Wolności
Pozań

Dodaj komentarz