• 2011-04-09

Spotkanie z Wojciechem Nowickim autorem „Stół, jaki jest. Wokół kuchni w Polsce”

14 kwietnia 2011 roku o godz. 19.00 w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie odbędzie się spotkanie z Wojciechem Nowickim – autorem nowej książki, wydanej przez muzeum pt. Stół, jaki jest. Wokół kuchni w Polsce. Spotkanie poprowadzi dr Antoni Bartosz – dyrektor muzeum.

Wojciech Nowicki Stół jaki jest. Wokół kuchni w Polsce, okładka

Wojciech Nowicki Stół jaki jest. Wokół kuchni w Polsce, okładka

W swojej nowej książce Wojciech Nowicki opisuje współczesną Polskę widzianą przez pryzmat kuchni. Jest to esej o nowej anatomii smaku, o jego pamięci i dziedziczeniu; o dalszych i bliższych korzeniach naszej teraźniejszości, odczytywanej poprzez obyczaje stołu.

Autor przytacza stare i nowe książżki kucharskie, kuriozalne jadłospisy, domowe receptury. Pokazuje zmiany, jakim uległy nasze przyzwyczajenia. Zabiera czytelnika w podróż po literaturze, pokazując, jak w jej zwierciadle odbija się kuchnia. Nowicki pisze o przestrzeniach, w jakich rozgrywa się historia kuchni w Polsce, a także o jej bohaterach – choćby kelnerze, domowej kucharce, czy chińskim kucharzu, który założył restaurację w Warszawie. Książka Nowickiego to nie tylko rozprawa o sprawach stołu, ale nade wszystko zmysłowy opis codzienności.

Wojciech Nowicki (1968), eseista, krytyk kulinarny i fotograf. W Tygodniku Powszechnym publikuje teksty poświęcone kuchni i fotografii; recenzent kulinarny Gazety Wyborczej. W 2010 r. w wydawnictwie Czarne opublikował Dno oka, tom esejów poświęconych fotografii. Członek rady programowej Miesiąca Fotografii w Krakowie; członek fundacji Imago Mundi. Maniakalnie gromadzi zdjęcia. Jeździ po świecie w poszukiwaniu smaków. Mieszka w Krakowie.

14 kwietnia 2011 roku
godz. 19.00
Muzeum Etnograficzne
ul. Krakowska 46
sala 103
parter
Kraków

Dodaj komentarz