• 2011-04-08

Wyniki plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku

W plebiscycie wzięło udział ponad 30 wydarzeń. Wśród zgłaszających były urzędy, stowarzyszenia, muzea, portale historyczne, parafie oraz sami uczestnicy zgłaszanych wydarzeń. Do finału Jury zakwalifikowało 10 przedsięwzięć, spośród których internauci wybrali najlepsze.

W głosowaniu, w którym wzięło udział kilka tysięcy internautów wydarzeniem historycznym roku 2010 wybrano Otwarcie podziemi Rynku Głównego w Krakowie, które zgłosiło Stołeczno-Królewskie Miasto Kraków.

Po kilkuletniej budowie w Krakowie otworzono absolutnie wyjątkowe i to w skali świata podziemne Muzeum. Oprócz unikatowych eksponatów archeologicznych w Muzeum znajduje się mnóstwo nowoczesnej techniki, która urozmaica zwiedzanie. Na zwiedzających czeka multimedialna kurtyna z pary wodnej, hologramy, ekrany dotykowe etc. (opis organizatorów)

Drugie miejsce zdobyła VI Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 r., a jako trzecie internauci wybrali ośmiominutowy film animowany na temat historii Polski w reżyserii znanego twórcy Tomasza Bagińskiego.

Do finałowej dziesiątki zakwalifikowały się następujące wydarzenia:

 1. Otwarcie podziemi Rynku Głównego w Krakowie (18% wszystkich głosów internautów)
 2. VI Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 r. (12%)
 3. Animowana Historia Polski Platige Image na Expo 2010 (11%)
 4. Otwarcie w dawnej fabryce Schindlera w Krakowie wystawy Kraków – czas okupacji 1939-45 (10%)
 5. Obchody 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem (10%)
 6. Wybór projektu Muzeum II Wojny Światowej (9.3%)
 7. Otwarcie nowego Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie (8.9 %)
 8. Portal Mapa kultury (8.8%)
 9. Otwarcie Nowych Sukiennic, Galeria Sztuki Polskiej XIX w. (7%)
 10. Wystawa na Wawelu Na znak świetnego zwycięstwa… (3.5%)

Muzeum Historii Polski z portalem historia.org.pl ogłosiło trzecią edycję plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku. Jego celem było uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w minionym roku.

W Polsce każdego roku organizuje się przeróżne imprezy historyczne, począwszy od rekonstrukcji i happeningów, a skończywszy na wystawach tematycznych i targach. Plebiscyt ma na celu uhonorowanie osób stojących za najważniejszymi i najciekawszymi przedsięwzięciami, a także podziękowanie im w imieniu miłośników historii i spopularyzowanie podejmowanych przez nie działań.

Plebiscyt składał się z dwóch etapów. I etap polegał na zgłaszaniu kandydatur drogą elektroniczną. Każdy mógł nadesłać maksymalnie dwie propozycje. Do zgłoszenia należało dołączyć uzasadnienie oraz opis inicjatywy i jej realizacji.

Po zakończeniu I etapu jury wybrało 10 wydarzeń, które przeszły do II tury rywalizacji. Ostateczną decyzję podjęli internauci, którzy zdecydowali w głosowaniu, komu przypadł laur zwycięstwa.

Skład jury:
prof. dr hab. Andrzej Chwalba
prof. dr hab. Antoni Dudek
dr hab. Igor Kąkolewski
Marek Stremecki
Wojciech Duch
Kamil Janicki
Sebastian Pawlina

1 komentarz do artykułu “Wyniki plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku”

 1. Graniwid Sikorski

  Panie Prezydencie jakże cieszymy się, że za wydarzenie historyczne roku 2010 internauci uznali otwarcie podziemi Rynku Głównego w Krakowie. Jakże Forum w Obronie Godności i Jedności Lokatorów i Bezdomnych cieszyło by się gdyby za wydarzenie roku 2011 internauci uznali by zmianę polityki Prezydenta Miasta Krakowa p. Jacka Majchrowskiego jak i Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa p. Bogusława Kośmider. Względem tragicznej sytuacji lokatorów mieszkań w prywatnych jak i gminnych kamienicach. Forum w Obronie Godności i Jedności Lokatorów i Bezdomnych apeluje przy tym aby nie zapominać o tragicznej sytuacji lokatorów mieszkań prywatnych kamienic, gminnych jak i TBS -ów. Wielokrotnie proponowaliśmy jako jedną z form rozwiązania sytuacji lokatorów budownictwo komunalne. Przy jego realizacji należy właśnie sięgnąć po środki unijne, budżetu Państwa jak i zdecydowanie zwiększyć środki Gminy Kraków na ten cel. Niech p. Prezydent Miasta Krakowa o tym nie zapomina, gdyż przede wszystkim winni się liczyć ludzie a nie tylko technologie. Apelujemy do Prezydenta p. Jacka Majchrowskiego, aby wreszcie zajął się tymi zagadnieniami lokatorskimi. Niech p. Prezydent nie zapomina o istniejących pustostanach i udostępni potrzebującym lokatorom, a nie ukrywa ich przed opinią publiczną Krakowa. Chcemy pomóc, a jedną z naszych form pomocy jest propozycja zwołanie „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego”. Panie Prezydencie i Panie Przewodniczący od tego nie można się uchylić.

Dodaj komentarz