• 2011-04-06

Polskie kino dokumentalne 1989-2009. Historia polityczna

8 kwietnia 2011 roku o godz. 19.00 w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat w Warszawie odbędzie się premiera wydanej przez Krytykę Polityczną książki pt. Polskie kino dokumentalne 1989-2009. Historia polityczna pod redakcją Agnieszki Wiśniewskiej.

"Polskie kino dokumentalne 1989-2009. Historia polityczna", red. Agnieszka Wiśniewska.

"Polskie kino dokumentalne 1989-2009. Historia polityczna", red. Agnieszka Wiśniewska.

W spotkaniu udział wezmą: dokumentalistka Maria Zmarz-Koczanowicz, Artur Liebhart – dyrektor festiwalu PLANETE DOC, krytyk Tadeusz Sobolewski i Maciej Gdula – socjolog, współautor książki. Dyskusję poprowadzi redaktorka książki Agnieszka Wiśniewska (Krytyka Polityczna).

Gdzie szukać obrazu Polski po 1989 roku? Oczywiście w filmach dokumentalnych. Nigdy nie były one obiektywnym zapisem zjawisk i problemów – chcąc nie chcąc stawały się stroną w polskich sporach. Dokumenty zabierały głos w najważniejszych debatach ostatnich dwudziestu lat – opowiadały o emigracji zarobkowej, cynizmie postpolityki, podziemiu aborcyjnym w Polsce czy metodach działania wielkich korporacji. Wzbudzały kontrowersje i wywoływały skandale. O żadnym filmie fabularnym nie dyskutowano tak zaciekle jak o Arizonie Ewy Borzęckiej, Takiego pięknego syna urodziłam Marcina Koszałki czy Nocnej zmianie Jacka Kurskiego i Michała Balcerzaka. W Polskim kinie dokumentalnym 1989-2009. Historii politycznej nie pytamy o wartości estetyczne i etykę dokumentalisty. Piszemy historię polityczną III RP.

Wśród autorów znaleźli się m.in.: Magdalena Błędowska, Joanna Erbel, Jakub Majmurek, Maciej Nowak, Tomasz Piątek, Kazimiera Szczuka i Artur Żmijewski.

Książka ukazuje się przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

8 kwietnia 2011 r., godz. 19.00
Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat
I piętro
ul. Nowy Świat 63
Warszawa

Dodaj komentarz