• 2011-04-02

Taniec śmierci Béli Faragó

3 kwietnia 2011 roku o godzinie 17.00 w Centrum Kultury Żydowskiej we Wrocławiu odbędzie się otwarcie wystawy rysunków Béli Faragó Taniec śmierci. Wystawa potrwa do 2 maja 2011 roku.

"Taniec śmierci", Béla Faragó

"Taniec śmierci", Béla Faragó

Taniec śmierci (Totentanz) to tytuł wystawy rysunków Béli Faragó, wybitnego węgierskiego artysty od wielu lat zamieszkałego i tworzącego w Norymberdze. Dzięki współpracy z Synagogą pod Białym Bocianem Fundacji Bente Kahan wystawa zostanie zaprezentowana właśnie w Centrum Kultury Żydowskiej we Wrocławiu.

Taniec śmierci to ważny symbol w kulturze europejskiej o wielowiekowej tradycji, mówiący o nieuchronności śmierci. Rysunki Béli Faragó przedstawiają śmierć zbiorową, śmierć masową, na polach bitew, bombardowanych miastach, w obozach śmierci, pokazując jej bezsens, a poprzez to wystawa niesie ważne antywojenne i humanistyczne przesłanie. Otwarcie wystawy w Synagodze pod Białym Bocianem skłania do wielu refleksji nadając jej również ogólnoeuropejskie, symboliczne znaczenie.

Béla Faragó – ur. 1958 r. w Kiskunfélegyhaza (Węgry). Naukę zakończył maturą w dziedzinie sztuk plastycznych. W latach 1978-1980 odbywał praktykę w Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie jako konserwator dzieł sztuki. W 1981 r. rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze, w 1982-1983 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Karlsruhe w pracowni Georga Baselitza. Wykładał anatomię w Centrum Kształcenia Miasta Norymberga. Od 1987 r. pracuje jako konserwator dzieł sztuki, a jako wolny artysta uprawia rysunek i malarstwo.

Otwarcie: 3 kwietnia 2011, godz. 17.00
Wystawa: 03 kwietnia–02 maja 2011 r.
Galeria Synagoga pod Białym Bocianem
Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej
ul. Włodkowica 5
Wrocław

Dodaj komentarz