• 2011-04-02

Cyrulik Sewilski znów w Operze Śląskiej

9 kwietnia 2011 roku o godz.18.00 w Operze Śląskiej będzie można obejrzeć Cyrulika Sewilskiego – wznowienie sceniczne pod nowym kierownictwem muzycznym i w nowych obsadach.

Cyrulik sewilski, plakat

Cyrulik sewilski, plakat

Cyrulik sewilski – opera buffa Gioacchino Rossiniego miała swą prapremierę w Rzymie w roku 1816. Libretto, napisane przez Cesarego Sterbiniego, oparte zostało na sztuce teatralnej Pierre’a Beaumarchais’ego z 1775 roku pod tym samym tytułem. Jest to najpopularniejsze dzieło Rossiniego i jedna z najczęściej wystawianych oper. Doskonałe, pełne akcji i humoru libretto łączy się z piękną muzyką, dajacą pole do popisu śpiewakom. Szczególnie znana jest uwertura, często grana jako odrębny utwór na koncertach symfonicznych, oraz arie Largo al factotum, Una voce poco fa i La calunnia (aria o plotce).

Hrabia Almaviva usiłuje zdobyć serce pięknej Rozyny, wychowanicy doktora Bartola. Ten ostatni nie chce dziewczyny wypuścić ze swoich rąk. Sam ma wobec niej plany matrymonialne. Almaviva, by zyskać przychylność swojej wybranki, chwyta się różnych podstępów, w czym pomaga mu sprytny Figaro, sewilski cyrulik. Wynika z tego wiele zabawnych sytuacji…

Premiera Cyrulika sewilskiego w Operze Śląskiej odbyła się w 1985 roku. Znakomita inscenizacja Henryka Konwińskiego oparła się próbie czasu, a piękne kostiumy i dekoracje Jana Bernasia – nadal zachwycają. Kierownictwo muzyczne nad wznowieniem sprawuje Agnieszka Kreiner. Pełna wdzięku i lekkości muzyka Gioacchino Rossiniego i opowiedziana w tej operze zabawna historia, niezmiennie przyciąga słuchaczy.

Gioacchino Rossini, Cyrulik sewilski
opera komiczna w II aktach
Libretto: Cesare Sterbini
Na podstawie komedii Pierre’a Beaumarchais’ego
Przekład: J. Ziółkowski
Korekta tekstu: W. Brégy
Spektakl w polsko-włoskiej wersji językowej

Kierownictwo muzyczne: Agnieszka Kreiner
Inscenizacja i reżyseria: Henryk Konwiński
Scenografia: Jan Bernaś
Kierownictwo chóru: Krzysztof Martyniak
Współpraca muzyczna: Łukasz Wojakowski
Współpraca reżyserska: Feliks Widera
Ceny biletów: 40–55 zł

9 kwietnia 2011 r., godz. 18.00 – scena Opery Śląskiej w Bytomiu
Pozostałe spektakle:
11 kwietnia 2011 r., godz.18.00 – scena Teatru Śląskiego w Katowicach
4 czerwca 2011 r., godz.18.00 – scena Opery Śląskiej w Bytomiu

Dodaj komentarz