• 2011-04-01

Czytanie Glinianego wózeczka

4 kwietnia 2011 roku o godzinie 19.00 w Laboratorium Dramatu odbędzie się czytanie Glinianego wózeczka Śudraki. Czytanie reżyseruje Aldona Figura.

Występują: Monika Fronczek, Anna Gajewska, Anna Wojnarowska, Damian Łukawski, Michał Maliszewski, Bartosz Mazur, Przemysław Sadowski, Jakub Snochowski, Marcin Sztabiński.

Po czytaniu odbędzie się dyskusja, w której wezmą udział  prof. Lidii Sudyki, dr Heleny Marlewicz i dr Tomasza Olchanowskiego. Dyskusję poprowadzi prof. Maria Krzysztof Byrski.

Kolejny raz zbieramy się Wokół Ognia by posłuchać staroindyjskiej sztuki sanskryckiej w przekładzie Tadeusza Pobożniaka zatytułowanej Gliniany wózeczek autorstwa króla Śudraki. Tekst ten umieszcza się w IV wieku n.e. O autorze wiadomo właściwie tyle, ile widzom powiada w prologu do sztuki Sutradhara, czyli reżyser przedstawienia. Być może ten król, to postać historyczna, ale tego ostatecznie nie potwierdzono.

Nie o historię jednak chodzi a o fascynujący obraz starożytnej indyjskiej codzienności, w której wielka polityka splata się z losami zwykłych ludzi. Niezwykle urozmaicona perypetia sprowadza na scenę masażystę, złodzieja, rozpustnego szwagra królewskiego czy służącą. Wszyscy oni towarzyszą miłosnym uniesieniom zubożałego kupca Ćarudatty, który w dodatku, wbrew swej profesji jest braminem (a braminom w zasadzie nie wypadało się parać handlem), w dodatku żonatym i dzieciatym, który na domiar złego zakochuje się w pięknej i szlachetnej kurtyzanie. Bohaterowi towarzyszy arlekin indyjskiego klasycznego teatru – widuszaka – psuja. Żartowniś i błazen, często mówiący to, czego innym mówić nie wypada (M. K. Byrski)

W cyklu Wokół Ognia czytane są najstarsze sceniczne utwory hinduskie. Cykl prowadzi prof. M. Krzysztof Byrski, wybitny polski hinduista, były ambasador Polski w Indiach.

4 marca 2011, godz. 19.00
Laboratorium Dramatu
Olesińska 21 (Stary Mokotów)
Warszawa

Czytanie “Glinianego wózeczka” Śudraki

Zapraszamy – 4 kwietnia 2011 roku o godzinie 19:00 – do Laboratorium Dramatu na czytanie “Glinianego wózeczka”. Czytanie wyreżyseruje Aldona Figura. Wstęp wolny.

Występują: Monika Fronczek, Anna Gajewska, Anna Wojnarowska, Damian Łukawski, Michał Maliszewski, Bartosz Mazur, Przemysław Sadowski, Jakub Snochowski, Marcin Sztabiński.

Po czytaniu odbędzie się dyskusja, w której wezmą udział prof. Lidii Sudyki, dr Heleny Marlewicz i dr Tomasza Olchanowskiego. Dyskusję poprowadzi prof. Maria Krzysztof Byrski.

“Kolejny raz zbieramy się Wokół Ognia by posłuchać staroindyjskiej sztuki sanskryckiej w przekładzie Tadeusza Pobożniaka zatytułowanej „Gliniany wózeczek” autorstwa króla Śudraki. Tekst ten umieszcza się w IV wieku n.e. O autorze wiadomo właściwie tyle, ile widzom powiada w prologu do sztuki Sutradhara, czyli reżyser przedstawienia. Być może ten król, to postać historyczna, ale tego ostatecznie nie potwierdzono. Nie o historię jednak chodzi a o fascynujący obraz starożytnej indyjskiej codzienności, w której wielka polityka splata się z losami zwykłych ludzi. Niezwykle urozmaicona perypetia sprowadza na scenę masażystę, złodzieja, rozpustnego szwagra królewskiego czy służącą. Wszyscy oni towarzyszą miłosnym uniesieniom zubożałego kupca Ćarudatty, który w dodatku, wbrew swej profesji jest braminem (a braminom w zasadzie nie wypadało się parać handlem), w dodatku żonatym i dzieciatym, który na domiar złego zakochuje się w pięknej i szlachetnej kurtyzanie. Bohaterowi towarzyszy arlekin indyjskiego klasycznego teatru – widuszaka – psuja. Żartowniś i błazen, często mówiący to, czego innym mówić nie wypada. Zapraszamy do starożytnego, indyjskiego miasta Udźdźaini. Warto je odwiedzić i dowiedzieć się, dlaczego w tytule tej sztuki pojawia się zabawka – gliniany wózeczek?” /M. K. Byrski/

W cyklu „Wokół Ognia” czytane są najstarsze sceniczne utwory hinduskie. Cykl prowadzi prof. M. Krzysztof Byrski, wybitny polski hinduista, były ambasador Polski w Indiach.

Laboratorium Dramatu

Olesińska 21 /Stary Mokotów/

4 marca 2011, godz. 19:00

Wstep wolny

Dodaj komentarz