Fantazy/ Niepoprawni

2 i 3 kwietnia o godz. 19.00 na Dużej Scenie Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy po raz ostatni w tym sezonie odbędzie się spektakl Fantazy/Niepoprawni.

"Fantazy /Niepoprawni", fot. Przemysław Łyskawa

"Fantazy /Niepoprawni", fot. Przemysław Łyskawa

Dziewiętnastowiecznemu kostiumowi i językowym archaizmom dawno minionej epoki romantycznej towarzyszą muzyczne motywy z zupełnie innej rzeczywistości i z innego świata m.in.: King Crimson (21st Century Schizoid Man) i Rolling Stones’ów (You Can’t Always Get What You Want).

Rzecz dzieje się w Polsce, czego wyrazistym symbolem scenicznym jest drewniany krzyż, w którego cieniu toczy się akcja dramatu. Wszak to narodowo-katolicki i ideologicznie doktrynalny stereotyp z tej samej epoki (Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska jest Polską, a Polak Polakiem) i – jak zauważa reżyser – kluczowy element polskiego krajobrazu romantycznego, którego rozlicznych konsekwencji doświadczamy najzupełniej współcześnie w naszym życiu publicznym.

Świat, który wykreujemy będzie rodzajem miksu. Chcę go wyprowadzić z przeszłości zawartej w tekście, ale mówić będę o Polakach tu i teraz. Chcę opowiedzieć o konieczności zrzucenia romantycznego kostiumu przeszłości. Ale także o teatralności naszych zachowań, za którymi kryje się brak umiejętności i odwagi zmierzenia się z prawdą o nas samych i o szkodliwej fałszywości romantycznego mitu o naszej wyjątkowości, za którym kryje się słabość i nieukształtowanie polskiej tożsamości (…) Ten tekst z przeszłości nadal opisuje nas dotkliwie i bardzo celnie (reżyser, Jarosław Tumidajski).

Skąd jednak Niepoprawni w drugiej części tytułu przedstawienia? Są dwa tego powody. Pierwszy ma wymiar historyczny. Taki był tytuł pierwszego wydania tego dramatu Słowackiego, a także pierwszej scenicznej prezentacji dzieła. Prócz tego tytuł ma zaznaczać, że jest to nie tylko opowieść o Fantazym, że dla reżysera ważna jest zbiorowość – właśnie niepoprawna. W tym świecie nie ma bowiem postaci pozytywnych.

"Fantazy /Niepoprawni", fot. Przemysław Łyskawa

"Fantazy /Niepoprawni", fot. Przemysław Łyskawa

Fantazy/ Niepoprawni
Reżyseria i opracowanie muzyczne – Jarosław Tumidajski
Scenografia – Mirek Kaczmarek

2 i 3 kwietnia 2011 r., godz. 19.00
Duża Scena
Teatr Modrzejewskiej w Legnicy

Dodaj komentarz