• 2011-03-29

Pożegnanie z tytułem – To idzie młodość…

5, 6, 7 kwietnia 2011 roku o godzinie 19.00 w Teatrze Współczesnym w Warszawie będzie można ostatni raz zobaczyć przedstawienie na motywach Marka Nowakowskiego To idzie młodość…

"To idzie młodość...", fot. Michał Englert

"To idzie młodość...", fot. Michał Englert

W 1955 roku odbył się w Warszawie Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów pod hasłami Przyjaźni i Pokoju. Impreza ta wymknęła się spod kontroli władz i – można uznać – definitywnie zakończyła okres socrealizmu w sztuce i stała się początkiem końca epoki stalinizmu.

Dla Krzysztofa Zaleskiego, autora scenariusza muzycznego przedstawienia, opierającego się na motywach prozy Marka Nowakowskiego, historia Festiwalu to nie tylko pretekst do powrotu do czasów indoktrynacji i ideologizowania wszelkich dziedzin życia młodych ludzi, ale również przypomnienie pieśni masowych, przebojów i światowych standardów muzycznych tamtych lat.

Maciej Englert o spektaklu:

O tym spektaklu mówiliśmy od dwóch lat. Pomysł Krzysztofa, na scenariusz muzycznego przedstawienia o festiwalu młodzieży z 1955 roku, przyjąłem natychmiast i to z entuzjazmem. Powstała pierwsza wersja scenariusza, potem druga i następne. Powoli, na motywach prozy Marka Nowakowskiego, powstawał integralny teatralny tekst. Tytuły utworów muzycznych, zarówno pieśni masowych, jak i standardów światowych, zaczynały wyznaczać rytm scenariusza. Wtedy pojawiła się choroba Krzyśka. Zdążyliśmy jedynie przed wakacjami spotkać się z zespołem. Wszyscy wiedzieliśmy, że mamy mało czasu. W sierpniu okazało się że, po męczących zabiegach, Krzysiek nie miał już siły uczestniczyć w próbach. Podjęliśmy wspólnie decyzję, że zaczynamy próby muzyczne i będziemy czekać, aż jego stan się poprawi. Myślę, że obaj nie do końca wierzyliśmy, że może stać się cud, ale to, że Jego spektakl powstaje, dawało jakąś irracjonalną wiarę w możliwość dalszej walki – bo przecież nie umiera się przed premierą! A jeśli nawet, to uda się przecież oszukać śmierć, bo będzie nadal żył w swoim spektaklu. Do ostatnich dni Krzysztof pracował nad pożegnalnym scenariuszem. Teraz do wypełnienia już tylko moja część umowy. Premiera się odbędzie.

Spektakl trwa 2 godz. 20 min ( 1 przerwa)

Feliks Warszawski 2008/2009 dla Macieja Englerta za najlepszą reżyserię

Reżyseria – inscenizacja Maciej Englert
Scenografia Marcin Stajewski
Kostiumy Anna Englert
Opracowanie muzyczne i aranżacje Janusz Bogacki
Choreografia Jan Pączek
Przygotowanie wokalne – Irena Kluk-Drozdowska

Premiera odbyła się 29 listopada 2008 r.

Ostatnie spektakle 5,6,7 kwietnia, godz. 19.00
Krzysztof Zaleski
To idzie młodość…
Na motywach prozy Marka Nowakowskiego

Dodaj komentarz