• 2011-03-28

Kresowy tygiel narodów, religii i kultur… czyli Unia tu już była!

3 kwietnia 2011 roku o godzinie 12.00 w Willi Caro Muzeum w Gliwicach odbędzie się prezentacja pt. Kresowy tygiel narodów, religii i kultur… czyli Unia tu już była! Prezentacja połączona będzie z promocją albumu Świat Kresów.

"Świat Kresów", plakat

"Świat Kresów", plakat

Magnaci z Litwy i arystokraci z Podola, lwowskie batiary i strzelcy siczowi, galicyjscy chasydzi i Żydzi z Jerozolimy Północy, pustoły Poleszuka i czerwony płaszcz Hucuła, Niemcy na Wołyniu i Ormianie na Pokuciu, wicinnicy na Niemnie i łebacy w Borysławiu, Anglik z Kołomyi i Karaimi z Trok. To tylko kilka przykładów barwnej mozaiki, którą niegdyś stanowiły Kresy.

Multimedialna prezentacja, autora cyklu Opowieści z Kresów w Domu Spotkań z Historią w Warszawie, poświęcona wielonarodowym i wielokulturowym Kresom ilustrowana będzie oryginalną ikonografią z końca XIX i początków XX wieku. Zaprezentowany zostanie także album Świat Kresów Tomasza Kuby Kozłowskiego i Danuty Błahut-Biegańskiej zawierający blisko 800 unikatowych ilustracji. Album został wydany przez Dom Spotkań z Historią w Warszawie.

Prowadzenie spotkania: Tomasz Kuba Kozłowski.

Tomasz Kuba Kozłowski, Danuta Błahut-Biegańska, "Świat Kresów"

Tomasz Kuba Kozłowski, Danuta Błahut-Biegańska, "Świat Kresów"

3 kwietnia 2011 r., godz. 12.00
Willa Caro
Muzeum w Gliwicach
Ul. Dolnych wałów 8a
44-100 Gliwice

Dodaj komentarz