• 2011-03-26

“Sprawca” – premierowy koncert Bartosza Porczyka

19 kwietnia 2011 roku o godz. 20.00 na Scenie im. Jerzego Grzegorzewskiego w Teatrze Polskim we Wrocławiu odbędzie się prapremierowy koncert promujący debiutancką płytę Bartosza Porczyka, którą 12 kwietnia 2011 wyda firma Luna Music.

Bartosz Porczyk "Sprawca"

Bartosz Porczyk "Sprawca"

Sprawca to tytuł i zarazem temat autorskiej płyty Bartosza Porczyka. Pod względem tematycznym album stanowi obraz współczesnej rzeczywistości czasów konsumpcjonizmu. Zamysłem projektu jest wyśmianie popkulturowości i wszelkich chorób polskiego show biznesu. Stanowi także smutną (auto)refleksję artysty naszych czasów uwikłanego w sztukę i tęskniącego do prawdziwego człowieczeństwa. Album to coś więcej niż zbiór kilkunastu piosenek, to jedna spójna koncepcyjna całość w jedenastu odsłonach. Przewodnią ideą jest Człowiek, Artysta na smyczy popkultury. Zniewolony, kreator zadowolenia mas, dostawca przyjemności, narrator gustów… Spośród wielu swoich twarzy wytrwale szukający jednak tej jednej. Ludzkiej.

Nie brakuje także osobistego spojrzenia na drugiego ważnego bohatera wielkiego widowiska Rzezipospolitej, jakim jest jej społeczeństwo – ślepe i dulskie, ale jakże szczere w swojej mieszczańskiej odsłonie. Nie bez powodu autor nazywa je mięsem. Wrażenie chaosu panującego w tym świecie, który z godnego powoli zmienia się w cyrk życia, wydobyto dzięki różnorodności w kreowaniu oprawy muzycznej. Zarówno bowiem stylistyka tekstów, jak i muzyki dąży do żartobliwego ośmieszenia nieskomplikowanych gustów masowych i jednocześnie zaspokaja je. Autor nie pozostaje bezkrytyczny również wobec siebie. Istota człowieczeństwa i jego wartości często odsłaniana jest przez jego nieudolność.

Niezwyczajną zawartość krążka podkreślać będzie oryginalna sesja zdjęciowa dołączona do płyty.

Autor projektu: Bartosz Porczyk
Wykonanie: Bartosz Porczyk
Autorzy muzyki: Łukasz Damrych, Bartosz Porczyk
Autorzy tekstów: Patrycja Babicka, Bartosz Porczyk

Dodaj komentarz