• 2011-03-25

Wybierz Wydarzenie Historyczne 2010

Do 31 marca 2011 roku można głosować w plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku ogłoszonego przez Muzeum Historii Polski i portal Historia.org.pl. Celem plebiscytu jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w 2010 roku i popularyzacja historii.

Wystawa na Wawelu "Na znak świetnego zwycięstwa", fot. historia.org.pl,Wojtek Duch

Wystawa na Wawelu "Na znak świetnego zwycięstwa", fot. historia.org.pl,Wojtek Duch

Do konkursu zgłosiło się ponad 30. organizatorów. Spośród nadesłanych zgłoszeń jury wybrało 10 top wydarzeń historycznych minionego roku. Zwycięskie wydarzenie zostanie wybrane przez internautów.

Głosować można do 31 marca 2011 roku na stronie http://plebiscyt.muzhp.pl/

10 top wydarzeń historycznych 2010 roku:

Otwarcie nowego gmachu Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
Nowy budynek Muzeum kształtem nawiązuje do lotniczego skrzydła. Goście nowego gmachu mogą nie tylko zobaczyć modele kilkunastu samolotów, ale również usiąść na fotelu lotniczym i sprawdzić swoje umiejętności pilota. W Muzeum znajdują się największe w Polsce historyczne zbiory samolotów, śmigłowców i innych maszyn latających.

Otwarcie Nowych Sukiennic, Galeria Sztuki Polskiej XIX w.
Po trzyletnim remoncie i modernizacji Sukiennice ponownie zostały otwarte dla zwiedzających. Galeria przedstawia malarstwo XIX w., ale pokazane na miarę XXI wieku, z wykorzystaniem najnowszych technologii i środków wyrazu artystycznego. Jej otwarciu towarzyszyły 3-dniowe uroczystości.

Otwarcie Podziemi Rynku Głównego w Krakowie
Po kilkuletniej budowie w Krakowie otworzono absolutnie wyjątkowe i to w skali świata podziemne Muzeum. Oprócz unikatowych eksponatów archeologicznych w Muzeum znajduje się mnóstwo nowoczesnej techniki, która urozmaica zwiedzanie. Na zwiedzających czeka multimedialna kurtyna z pary wodnej, hologramy, ekrany dotykowe etc.

Wybór projektu Muzeum II Wojny Światowej
By wyłonić projekt Muzeum rozpisano międzynarodowy konkurs architektoniczny. Jury konkursu uznało, że ...ogromny budynek taktownie wpisuje się w otoczenie dając szansę na zostanie ikoną otoczoną ważnymi dla Gdańska elementami historycznymi. Rząd zagwarantował ponad 300 mln zł na budowę Muzeum.

Wystawa na Wawelu Na znak świetnego zwycięstwa…
Wystawa zorganizowana przez Zamek Królewski na Wawelu w 600. rocznicę zwycięstwa wojsk polsko-litewskich nad Zakonem Krzyżackim była wyjątkowym przypomnieniem tradycji świętowania zwycięstwa pod Grunwaldem na przestrzeni wieków. Organizatorom udała się trudna sztuka sprowadzenia do Krakowa wszelkich zachowanych eksponatów mówiących o grunwaldzkich obchodach.

Otwarcie w dawnej fabryce Schindlera w Krakowie wystawy Kraków – czas okupacji 1939-45
Wystawa ukazuje doświadczenia miasta i jego mieszkańców podczas hitlerowskiej okupacji 1939-1945. Prace nad przygotowaniem ekspozycji trwały trzy lata. Na powierzchni ponad 1 tys. m. kw. zrekonstruowano fragment miasta. Dzięki temu zwiedzający przemierza okupowane miasto, by przez getto trafić do obozu w Płaszowie.

Obchody 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem – uroczystości centralne
Z okazji 600. rocznicy wielkiego polskiego zwycięstwa w całym kraju odbywało się wiele historycznych inicjatyw związanych z wielką bitwą. Kulminacja obchodów miała miejsce 15 lipca na polach grunwaldzkich podczas corocznej inscenizacji. Obchodom patronowali prezydenci Polski i Litwy.

VI Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 r.
Inscenizacja jest hołdem oddawanym uczestnikom wydarzeń 1920 r., którzy stanęli do walki w obronie Warszawy, Polski oraz Europy przed armią bolszewicką. W rekonstrukcji udział wzięło ponad 300 pasjonatów historii, których oglądała kilkunastotysięczna publiczność. Kilka godzin po inscenizacji obyła się Msza Św. z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Mapa kultury
Portal mapakultury.pl jest nowoczesnym narzędziem dokumentującym dziedzictwo kulturowe Polski. Użytkownicy portalu mają możliwość samodzielnego zamieszczania wpisów prezentujących lokalne historie, nieznane miejsca i sylwetki ludzi związanych z kulturą.

Animowana Historia Polski Platige Image na Expo 2010
Film Animowana Historia Polski był hitem światowej wystawy Expo 2010. Twórcą filmu jest mistrz animacji Tomasz Bagiński, a opiekę naukową sprawował wybitny historyk prof. Henryk Samsonowicz. Autorzy filmu w 8 minut przedstawili dzieje naszego państwa.

Plebiscyt na Wydarzenie Historyczne Roku

Głosować można do 31 marca 2011 r.

http://plebiscyt.muzhp.pl/

Dodaj komentarz