• 2011-03-24

Skrzyżowanie niepodporządkowane

31 marca o godz. 18.00 w Klubokawiarni Owoce i Warzywa w Łodzi odbędzie się drugie spotkanie z cyklu Skrzyżowanie niepodporządkowane na którym pojawi się Mariusz Libel oraz Dariusz Paczkowski.

Cykl spotkań Skrzyżowanie niepodporządkowane jest jednym z ważniejszych wydarzeń w dziedzinie street artu na którym zaprezentują się najważniejsze postacie polskiej sztuki ulicy.

Na najbliższym spotkaniu pojawią się m.in  Mariusz Libel i Dariusz Paczkowski, którzy będą dyskutować m.in. o twórczości zaangażowanej społecznie, kształtowaniu przestrzeni publicznej, działalności artystów ulicy na zlecenie korporacji, instytucji, mediów, a także czy priorytetem dla nich jest przekaz czy forma.

Spotkaniu będzie towarzyszyła wystawa fotografii dokumentujących działania obu artystów. Na zakończenie obaj dokonają artystycznej interwencji w Owocach I Warzywach.

Całość cyklu zostanie zakończona malowaniem muralu na ścianie szczytowej kamienicy przy Traugutta 9, który ma być podkreśleniem różnic i podobieństw podejścia artystów ulicznych.

Mariusz Libel twożył od 1998 r. razem z Krzysztofem Sidorkiem grupę Twożywo, którą oficjalnie rozwiązali podczas wernisażu w Atlasie Sztuki 18 lutego 2011. Przez ponad dekadę duet zdobył uznanie (wystawy m.in. w CSW, BWA, Zachęcie, Atlasie Sztuki) i prawdopodobnie największą rozpoznowalność i popularność spośród artystów związanych z nurtem urban artu w Polsce. W przestrzeni publicznej wypowiadali się poprzez szablon, plakat, wlepki aż po wielkopowierzchniowe murale. Poza ulicą tworzyli ilustracje prasowe a nwet filmy animowane. Twórczość Twożywa charakteryzuje przede wszystkim silny przekaz słowny, wykorzystujący analogie, metafory, neologizmy, skojarzenia, idący w parze z często oszczędną, ale bardzo mocną grafiką inspirowaną konstruktywizmem i pop artem.

Dariusz Paczkowski to natomiast działacz społeczny, założyciel i współpracownik wielu organizacji pozarządowych (Front Wyzwolenia Zwierząt, Grupa Trzecia Fala, Fundacja Inna Przestrzeń, Stowarzyszenie Nigdy Więcej, Fundacja Ekologiczna ARKA, Klub Gaja); malarz, performer, animator życia kulturalnego, koordynator ogólnopolskich akcji na rzecz demokracji i praw człowieka. W 1998 w Bielsku-Białej utworzył grupę artystyczną Trzecia Fala.

Cechą charakteryzującą twórczość 3F jest zaangażowanie w działania społeczno-polityczne, przemiany kulturowe oraz przekonanie, iż przez sztukę ulicy można inspirować ludzi do podejmowania pozytywnych działań. 3F w swoich projektach porusza problemy rasizmu, ksenofobii, wojny, konsumpcyjnego podejście do życia, poszanowania praw człowieka i zwierząt.

31 marca – Społeczne zaangażowanie artysty a zaangażowanie w sztukę
lokalnych społeczności
21 kwietnia – komercja a street art
12 maja – Porządek vs chaos
2 czerwca – Street art na zamówienie publiczne a street art autorski

Klubokawiarnia Owoce i Warzywa
Ul.Traugutta 9
Łódź

Dodaj komentarz