• 2011-03-24

O “Saturnie” Jacka Dehnela

29 marca 2011 roku o godzinie 18.00 w Skwerze, filli Fabryki Trzciny odbędzie się spotkanie poświęcone książce Jacka Dehnela pt. Saturn. Czarne obrazy z życia mężczyzn z rodziny Goya. Spotkanie poprowadzi Dariusz Bugalski.

Jacek Dehnel, "Saturn"

Jacek Dehnel, "Saturn"

Saturn, najnowsza powieść Jacka Dehnela, jednego z najgłośniejszych pisarzy młodego pokolenia, to przejmująca opowieść o życiu w cieniu geniusza. O niszczącej presji, jaką na syna wywiera potężny i despotyczny ojciec.

Francisco Goya na początku XIX wieku jest u szczytu sławy i u progu starości. Maluje dużo dla dworu królewskiego, ale zlecenia spływają z całej Hiszpanii. Czas dzieli między pracę, polowania i podboje miłosne. Nie gnuśnieje nawet wtedy, gdy po ciężkiej chorobie traci słuch. Tylko syn Javier nie całkiem mu się udał: ślęczy nad książkami, nie garnie się do farb. Jednak Francisco nie rezygnuje, chce ukształtować Javiera na swój obraz i podobieństwo. Decyduje nawet o jego ożenku, a potem zaczyna podejrzanie kokietować synową. Może we wnuku geniusz malarski znajdzie swoje wcielenie?

Saturn to rewers biografii wielkiego artysty, który przez życie idzie, skacząc po górach, ale w jego domu częściej panują smutek, samotność i frustracja. Dehnel pokazuje, że genialny malarz to zarazem fanfaron i mitoman, przepełniony pychą i żądzami. Zastosowany w książce wielogłos narracyjny daje obraz edypalnego konfliktu, który dzieli Goyę i jego potomków.

Jacek Dehnel (ur. 1980 w Gdańsku) – poeta, tłumacz, prozaik, malarz. Autor m.in. powieści Lala (W.A.B. 2006), tomu opowiadań Rynek w Smyrnie (W.A.B. 2007), zbioru czterech minipowieści Balzakiana (W.A.B. 2008) oraz zbioru szkiców Fotoplastikon (W.A.B. 2009). Ukazało się niemieckie, hebrajskie, włoskie i słowackie tłumaczenie Lali, przygotowywane są przekłady na język hiszpański, węgierski, włoski, turecki, chorwacki i litewski.

Jacek Dehnel jest laureatem m.in. Nagrody im. Kościelskich i Paszportu Polityki. Balzakiana były nominowane do nagród Nike i Cogito, książkę uhonorowano również Śląskim Wawrzynem Literackim.

Promocja książki wydawnictwa WAB

Skwer, poziom -1
Skwer – filia Centrum Artystycznego
Fabryka Trzciny w Warszawie
Fabryka Trzciny w Warszawie

Dodaj komentarz