• 2011-03-23

Akcja: Chodź do teatru!

28 marca 2011 roku w Teatrze Na Woli i Laboratorium Dramatu odbędzie się akcja skierowana do młodzieży CHODŹ DO TEATRU! TISZ: TEATR I SZKOŁA. Tego dnia w obu teatrach odbędą się: projekcja spektaklu Teatru TV Rewizor, spotkanie z Tadeuszem Słobodziankiem i czytanie dramatu Elektra Sofoklesa.

Tadeusz Słobodzianek, fot. Piotr Wacowski i Daniel Rudzki

Tadeusz Słobodzianek, fot. Piotr Wacowski i Daniel Rudzki

Pomysłodawcą akcji, zorganizowanej z okazji 50 Międzynarodowego Dnia Teatru jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

O godzinie 12.30 w Teatrze Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego odbędzie się projekcja spektaklu Teatru TV, pt. Rewizor w reż. Jerzego Gruzy ze znakomitą rolą Tadeusza Łomnickiego. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem, aktorką Anną Seniuk oraz Marią Bojarską (wdową po Tadeuszu Łomnickim). Spotkanie poprowadzi dr Maria Napiontkowa (która obecnie pisze książkę o Tadeuszu Łomnickim) z Instytutu Sztuki PAN. Rozmowa dotyczyć będzie pracy nad spektaklem.

O godzinie 17.00 w Laboratorium Dramatu rozpocznie się spotkanie z Tadeuszem Słobodziankiem, dramatopisarzem, tegorocznym laureatem Literackiej Nagrody NIKE.

Aktorskie czytanie Elektry Sofoklesa w cyklu Toksyczna Rodzina Antyczna rozpocznie się o godzinie 19.00. Czytanie reżyseruje Joanna Grabowiecka. Po czytaniu odbędzie się dyskusja z udziałem filologa klasycznego dr. Zbigniewa Kadłubka, psychologa dr. Cezarego Żechowskiego i Tadeusza Słobodzianka.

Czytanie odbywa się w ramach cyklu  Toksyczna rodzina antyczna, który przedstawia podstawowe mity eksploatowane w tragedii greckiej w kontekście związków rodzinnych. Pojęcie toksyczności dla określenia wyniszczających emocjonalnie i fizycznie związków, zarówno rodzinnych jak i nierodzinnych, wprowadziła dwudziestowieczna psychologia. Przy zastosowaniu tego pojęcia do odczytania sytuacji bohatera tragedii antycznej otwiera się nowa perspektywa czytania tych dramatów, w których to nie klątwa rządzi człowiekiem, lecz człowiek klątwą.

Na projekcję i spotkanie z Tadeuszem Słobodziankiem należy dokonać wcześniejszej rezerwacji.
Projekcja w Teatrze Na Woli: bilety@teatrnawoli.pl.
Spotkanie z Tadeuszem Słobodziankiem w Laboratorium Dramatu: rezerwacja@labodram.pl.

28 marca 2011 r.
12.30 Teatr Na Woli, projekcja Rewizora
17.oo spotkanie z Tadeuszem Słobodziankiem
19.00 czytanie Elektry
Teatr Na Woli i Laboratorium Dramatu w Warszawie

Dodaj komentarz