• 2011-03-21

Remigiusz Borda – medytacje na płótnie w Galerii BWA

26 marca 2011 roku o godzinie 17.00 w Galerii BWA w Gorzowie Wielkopolskim odbędzie się wernisaż wystawy prac Remigiusza Bordy Malarstwo i rysunek. Wystawa potrwa do 1 maja 2011 roku.

Remigiusz Borda, "Martwa natura z pejzażem", 2001

Remigiusz Borda, "Martwa natura z pejzażem", 2001

Malarstwo Remigiusza Bordy można nazwać medytacjami na płótnie. Oglądając jego prace można odnieść wrażenie, że artysta kontempluje rzeczywistość, sprowadzając ją do materii. Jednak wbrew logice ta materialna substancja nie zostaje pozbawiona ducha… Powstaje bowiem paradoksalna sytuacja, gdy źródłem metafizycznych odczuć jest przedmiot lub człowiek w ten przedmiot zaklęty. Jakaś tajemnicza rzecz, postać zasugerowana jedynie, a jednak znajoma, niepokojąco ukryta, a jednak widoczna.

Borda zaciera często granice między tym, co ożywione i tym, co martwe. Meble zlewają się z sylwetkami ludzi, drzewa wyglądają jak skamieniałe, zastygłe bryły. Artysta konstruując postaci-meble, przyrównuje w pewnym stopniu linie papilarne do słojów drewna. A przecież drewno to martwe drzewo, więc znów dochodzimy do zatarcia podziału pomiędzy tym, co żyje, a tym, co żyło (Bogna Błażewicz).

sobota, 26 marca 2011 r., godz. 17.00
Wystawa czynna do 1 maja 2011 r.
Galeria BWA
Miejski Ośrodek Sztuki
ul. Pomorska 73
66-400 Gorzów Wlkp.

Dodaj komentarz