• 2011-03-19

Spory z historią w Gliwicach

25 marca o godzinie 17.00 w Willi Caro Muzeum w Gliwicach w ramach cyklu Spory z historią odbędzie się spotkanie Śladami zbrodni – zapomniane miejsca komunistycznych represji na Górnym Śląsku.

Spory z historią - Śladami zbrodni.

Spory z historią - Śladami zbrodni.

W dyskusji wezmą udział: Robert Ciupa i Bogusław Tracz z Instytutu Pamięci Narodowej.

Pojęcie zbrodni komunistycznych na stałe zostało wprowadzone do polskiego prawodawstwa dopiero w 1998 roku. Regulacjom prawnym długo jednak nie towarzyszyły konkretne działania mające na celu zachowanie w pamięci społecznej miejsc związanych z działalnością NKWD, UB i SB. Śladów po miejscach komunistycznych zbrodni jest z każdym rokiem coraz mniej. W odnawianych budynkach znikają elementy z epoki, rozbierane są stare, obozowe baraki. Dawne, kiedyś odludne tereny obozów pracy, dziś powoli zawłaszczają rozrastające się osiedla.

By ocalić od zapomnienia tragiczny rozdział powojennej historii Polski, pracownicy Biura Edukacji Publicznej IPN realizują program badawczo-dokumentacyjny, którego celem jest zachowanie i upublicznienie wiedzy o śladach zbrodni komunistycznego aparatu represji z lat 1944-1956. Podjęto się sporządzenia dokumentacji fotograficznej i filmowej siedzib urzędów bezpieczeństwa, aresztów, więzień i obozów, które po 1945 r. pełniły istotną funkcję w aparacie represji. Szczególną uwagę zwracano zwłaszcza na zachowane jeszcze w wielu miejscach inskrypcje sporządzone przez aresztowanych, pamiątki materialne i elementy wyposażania z czasów, kiedy budynki i miejsca te pełniły swą niechlubną funkcję.

Gościem marcowych Sporów z historią będzie Robert Ciupa, pracownik katowickiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, który przybliży wyniki badań i ustaleń zespołu historyków dokumentujących ślady zbrodni na obszarze województwa śląskiego. Wątki gliwickie przybliży i spotkanie poprowadzi Bogusław Tracz.

25 marca (piątek), godzina 17:00,
Willa Caro
Muzeum w Gliwicach
Ul. Dolnych Wałów 8a
44-100 Gliwice

Dodaj komentarz