• 2011-03-18

Panorama w Galerii Entropia

25 marca 2011 roku o godzinie 18.00 we wrocławskiej Galerii Entropia odbędzie się otwarcie wystawy Olgi Lewickiej pt. Panorama. Artystka zaprezentuje panoramiczną instalację malarską oraz książkę artystyczną.

Olga Lewicka, "Imagine del mito"

Olga Lewicka, "Imagine del mito"

Punktem wyjścia projektu Panorama jest dawne medium malarskie, w tym także jedna z kilkunastu zachowanych na świecie XIX-wiecznych panoram – Panorama Racławicka, która dziś stanowi wyjątkową atrakcję Wrocławia.

To kluczowe dla połowy XIX wieku medium wizualne jest pierwszą w dziejach kultury próbą sterowania i kontrolowania ludzkiego spojrzenia i jako takie stanowi historyczny dokument samoświadomości ówczesnych czasów. Jest także pierwszym medium mającym charakter komercyjny i masowy. Wraz z nim rozpoczyna się nowe rozróżnienie na sztukę i rozrywkę.

Projekt Panorama poświęcony jest globalnemu wszechwidokowi i obrazowi bez granic, otaczającemu widza ze wszystkich stron. Jest próbą aktualizacji tego malarskiego medium w oparciu o jego nadal żywotne elementy, aspiracje i efekty, aby umożliwić refleksję nad technikami produkcji iluzji.

Instalacja porusza problem widzenia i bycia widzianym. Obserwator złapany zostaje we wnętrzu koła, które przypomina rodzaj powiększonego, nadrealnego mechanizmu umożliwiającego poszerzenie pola widzenia, a jednocześnie symuluje formę gałki ocznej. Spektakularnymi elementami tej panoramicznej struktury są przede wszystkim wielkoformatowy abstrakcyjny obraz olejny oraz sam stelaż konstrukcyjny zarówno budujący jak i sugerujący przestrzeń przedstawienia.

Olga Lewicka, "The seeng"

Olga Lewicka, "The seeng"

Książka artystyczna Olgi Lewickiej pt. Panorama to subiektywne spojrzenie na XIX-wieczne medium panoramy. Jest to wielowarstwowy kolaż, na który składają się prace autorki, reprodukcje z jej prywatnego archiwum, dokumentacje kilku europejskich panoram (m.in. Panoramy Racławickiej we Wrocławiu) oraz teksty zaproszonych do współpracy teoretyków sztuki.

Alinearna struktura książki – specyficzna tekstura nowych i starych materiałów – wplata wiek XIX. w czas dzisiejszy. Według Lewickiej, ówczesna popularność panoram zapoczątkowała nowoczesny przemysł kulturowy, a medium panoramy otwiera nową, alegoryczną perspektywę na współczesną kulturę wizualną i jej zależność od ekonomii kapitalizmu. Książka dialektycznie zderza ze sobą rozrywkę z polityczną opresją i kontrolą. Przede wszystkim jednak fenomen panoramy jawi się jako fascynująca alegoria emancypacyjnej siły widzenia.

Wydawca książki: Wydawnictwo Morava

otwarcie: 25 marca 2011 r., godz. 18.00
wystawa: 25 marca 2011 r. – 29 kwietnia 2011
Galeria ENTROPIA
ul. Rzeźnicza 4
Wrocław

Dodaj komentarz