• 2011-03-17

Listy do Miłosza – spotkania literackie

Z okazji 100. rocznicy urodzin Czesława Miłosza w ramach międzynarodowego projektu Listy do Miłosza w sześciu miastach europejskich odbędą się spotkania literackie. Projekt realizowany będzie w Czechach, Francji, Litwie, Niemczech, Polsce i Szwajcarii.

Międzynarodowy projekt literacki "Listy do Miłosza"

Międzynarodowy projekt literacki "Listy do Miłosza"

Spotkania zainicjowała Europejska Sieć Domów Literackich Halma. Polskim partnerem projektu jest krakowskie Stowarzyszenie Willa Decjusza.

Do udziału w przedsięwzięciu zaproszono dziesięciu europejskich pisarzy, którzy podczas cyklu spotkań literackich zaprezentują publiczności swoje eseje dotyczące Noblisty i jego twórczości. Dzięki udziałowi w przedsięwzięciu autorów spoza krajów Unii Europejskiej, tj. z Białorusi, Ukrainy i Gruzji, organizatorzy mają nadzieję powołać rodzaj wspólnoty literackiej, wykraczającej poza granice polityczne oraz zainicjować dialog dotyczący wartości europejskich i wizji Europejczyka, w kontekście Rodzinnej Europy Czesława Miłosza.

Autorzy, którzy wygłoszą swoje eseje, to: Ihar Babkov (Białoruś), Peter Haffner (Szwajcaria), Petra Hulova (Czechy), Drago Jancar (Słowenia), Alexander Lukashuk (Białoruś), Predrag Matvejevitc (Chorwacja/Włochy), Donatas Petrosius (Litwa), Ostap Slyvynsky (Ukraina), Igor Stokfiszewski (Polska), Pierre Pachet (Francja).

Najbliższe z zaplanowanego cyklu spotkań odbędą się w Pradze (16 marca) Lipsku (17 marca)  i w Wilnie (18 marca). Następnie: w Zurychu (19 kwietnia), w Paryżu (26 maja) i w Krakowie (23 czerwca).

23 czerwca w krakowskim Klubie Lokator w ramach projektu Listy do Miłosza swoje eseje zaprezentują Igor Stokfiszewski i Ostap Slyvynsky.

17 marca 2011
Lipsk (podczas Lipskich Targów Książki)
Artur Becker, Ostap Slyvynsky i Igor Stokfiszewski
moderator: Jörg Magenau
godz. 12.00 – Messegelände Leipzig (Hall 4/ E 401)
godz. 19.00 – Instytut Polski w Lipsku (Markt 10, 04109 Leipzig)

18 marca 2011, godz. 16.00
Wilno
Ihar Babkov oraz Donatas Petrošius
moderator: Laurynas Katkus
Instytut Polski w Wilnie (Didžioji g. 23, 01128 Vilnius)

Dodaj komentarz