• 2011-03-16

Ten Years After zagra na Thanks Jimi Festival we Wrocławiu!

30 kwietnia 2011 roku o godzinie 17.00 na Wyspie Słodowej we Wrocławiu odbędzie się koncert legendy blues-rocka zespołu Ten Years After.

Ten Years After

Ten Years After

Brytyjczycy wspomogą Gitarowy Rekord Guinnessa 30 kwietnia na wrocławskim rynku, a wieczorem, razem z innymi gwiazdami, zagrają koncert na Wyspie Słodowej.

Ten Years After to jeden z najważniejszych zespołów bluesowo-rockowych ubiegłego stulecia. Brytyjczycy występowali na Woodstocku, na Wyspie Wight, The Miami Pop Festival czy The Newport Jazz Festival. Koncerty zespołu były rodzajem spektaklu transu, gdzie blues i rock szły w parze z teatrem muzycznej wirtuozerii, wpisującej się trwale w muzyczny obraz epoki dzieci-kwiatów.

Zespół został założony w 1967 roku w składzie: Alvin Lee, Chick Churchill, Leo Lyons i Ric Lee. Niedługo po tym dostał zaproszenie, by grać na Windsor Jazz Festival.W 1969 pojawili się na Newport Jazz Festival, pierwszym festiwalu, na który zostały zaproszone zespoły rockowe. W sierpniu Ten Years After wystąpiło w przełomowym dla siebie Festiwalu Woodstock, prezentując prawie dziesięciominutową interpretację I’m Going Home, która była kluczową w później wydanym filmie i ścieżce dźwiękowej.

Druga połowa 1973 roku przyniosła wiele pomniejszych projektów i kłótnie w zespole. Grupa w 1974 roku wydała album Positive Vibrations. Po ostatniej (28.) trasie koncertowej w USA zespół rozpadł się.

Ten Years After zjednoczył się ponownie w 1983 roku, odbywając trasę koncertową w Wielkiej Brytanii, grając kilka koncertów w USA w 1988 roku i wydając jeden album About Time (1989). Grał muzykę inspirowaną klasycznym rock’n'rollem, bluesem i jazzem. Profil artystyczny i repertuar zawdzięczał głównie swemu liderowi, A. Lee, kompozytorowi, wokaliście i instrumentaliście, nazywanemu często najszybszym leworęcznym gitarzystą świata.

Obecnie zespół działa i koncertuje bez Alvina Lee. Jego miejsce zajął gitarzysta i wokalista – Joe Gooch, który gra od 2002 roku. Artysta ten tchnął nowe życie w zespół, pomagając wytyczać nowe kierunki.

W sierpniu 2005 ukazała się podwójna płyta Roadworks. Grupa w trasie po Europie i USA spędziła kilka miesięcy, ale udało się znaleźć czas, aby nagrać nowy materiał. W listopadzie 2008 roku ukazał się najnowszy album studyjny Evolution.

30 kwietnia 2011 roku,  godzina 17.00
Wyspa Słodowa
Wrocław

Dodaj komentarz