• 2011-03-16

Rzeźba Waldemara Rudyka i projekt Rzeka

17 marca 2011 roku  nad rzeką Białą w Bielsku-Białej rozpocznie się tworzenie rzeźby w przestrzeni. Przygotowana z naturalnych materiałów, inspirowana wodą i jej formami w naturze rzeźba Waldemara Rudyka pt. Pięć obiektów organicznych prezentowana jest od kilku dni w pasażu handlowym Galerii Sfera w Bielsku-Białej.

Waldemar Rudyk w trakcie realizacji rzeźby, pasaż Galerii Sfera, fot. Martyna Skoczylas

Waldemar Rudyk w trakcie realizacji rzeźby, pasaż Galerii Sfera, fot. Martyna Skoczylas

Lekkie ażurowe formy przestrzenne, z których słynie chełmski artysta, są zwiastunem Projektu Rzeka, realizowanego przez Galerię Bielską BWA przy współpracy z Gminą Bielsko-Biała, Galerią Sfera oraz Klubem Gaja. W projekcie tym Waldemar Rudyk stworzy ekologiczną rzeźbę, którą usytuuje na nabrzeżu rzeki Białej tuż obok Galerii Sfera przy ul. Mostowej 5.

Tworzenie rzeźby w przestrzeni nad Białą Waldemar Rudyk rozpoczyna w czwartek, 17 marca, zaś finał realizacji nastąpi w poniedziałek, 21 marca, podczas wieczornego performansu nad Białą przed Galerią Sfera (ok. godz. 20.30), który zakończy całodzienny program Projektu Rzeka. Podczas performansu wystąpi formacja Art Color Ballet.

Dzieło Waldemara Rudyka będzie zwracało uwagę mieszkańców Bielska-Białej na płynącą przez miasto rzekę i ukryty w niej potencjał, a także budziło poczucie rzeczywistej troski ekologicznej o Białą.

W ramach projektu Rzeka w plenerze odbywać się będą m.in. Marsze dla wody wzdłuż rzeki Białej, przywitanie wiosny, tworzenie mandali dla Rzeki, performanse z grą świateł, ognia i wody oraz finał realizacji plenerowej rzeźby ekologicznej. W Galerii Bielskiej BWA trwać będzie międzynarodowa konferencja Woda i jej znaczenia w ekosystemach.

Bielski projekt wpisuje się w obchody Międzynarodowego Dnia Wody (22 marca) i Światowej Dekady Woda dla Życia 2005–2015. Patronat honorowy nad Projektem Rzeka objął Minister Środowiska.

Wszystkie działania artystyczne, edukacyjne i ekologiczne ukazujące różne oblicza wody zwracają uwagę społeczności lokalnej na płynącą przez miasto rzekę Białą, jej znaczenie, walory i funkcje w rozwoju miasta, ale także zagrożenie, jakie stwarzają powodzie. Projekt pokazuje, że dla swojej Rzeki, na styku kultury i natury, działać mogą wspólnie artyści, naukowcy, ekolodzy i zwykli mieszkańcy miasta.

21 marca 2011 roku
Galeria Bielska BWA
Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 11

Dodaj komentarz