• 2011-03-11

Anna Kronik-Our Lady’s Forever

11 marca 2011 roku o godzinie 19.00 w Instytucie Polskim w Düsseldorfie, przy współpracy z Galerią Arsenał w Białymstoku, odbędzie się otwarcie wystawy Anny Kronik pt: Our Lady’s Forever.

"Our Lady's Forever"

"Our Lady's Forever"

Video-instalacja Anny Kronik powstała w oparciu o dramat napisany przez chorego na schizofrenie mężczyznę, którego artystka poznała kilka lat temu.

Jest to opowieść o niespełnionej miłości i nieukojonej tęsknocie i oczekiwaniu. To wizja snu, którego treścią jest cielesna przemiana w osobę, którą się kocha.

Film wideo, będący poetycką impresją na temat tego dramatu, został zrealizowany przez Annę Konik w 2006 roku w Irlandii, w opuszczonym szpitalu psychiatrycznym Our Lady’s Hospital, który odkryła wyjeżdżając na czteromiesięczne stypendium do Cork.

To miejsce stało się scenograficznym dopełnieniem, w którym artystka zrealizowała swój film inspirowany utworem i przeznaczony do symultanicznej projekcji na kilku ekranach.

Realizacja ta jest opowieścią bez początku i końca, ukazuje dwie osoby – kobietę i mężczyznę – o pseudonimach A. i M. – które poszukują się, krążąc po korytarzach i pokojach niszczejącego szpitala. Obrazy w filmie oscylują pomiędzy realnością i abstrakcją, rzeczywistością i wyobrażeniem. Skąpe sceny ukazane zostały są w niezwykłym, niebieskawym świetle. Czas płynie wolniej, a nastrój jest tajemniczy i pełen niedopowiedzeń.

Anna Kronik- urodzona w 1974 roku. Mieszka i pracuje w Berlinie, Warszawie oraz w Dobrodzieniu. Tworzy instalacje wideo i w swej twórczości łączy paradokument, instalacje, performance oraz rzeźbę. Jest autorką wielu wystaw zarówno zbiorowych jak i indywidualnych.

Kuratorem wystawy jest Magdalena Godlewska

11 marca do 27 maja
Instytut Polski w Düsseldorfie,
Citadelstr.7
40213 Düsseldorf

Dodaj komentarz