Mała Galeria w Muzeum Historii Kielc

11 marca 2011 roku o godzinie 17.00 w Muzeum Historii Kielc odbędzie się otwarcie dorocznej wystawy Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych – Mała Galeria. Wystawa będzie czynna do 10 kwietnia.

W ekspozycji udział bierze niemal 30 twórców, co przełożyło się na wielość technik i tematów. Wśród chętnie podejmowanych motywów dominują pejzaże i martwe natury, jednak obok nich na wystawie znalazły się również kompozycje geometryczne, scenki rodzajowe i portrety.

Tradycje wystawiennicze kieleckiego środowiska plastycznego sięgają co najmniej lat dwudziestych minionego stulecia. Wówczas to miejscowi artyści zaangażowali się w działalność utworzonego w roku 1923 Towarzystwa Miłośników Sztuki. Czesław Obertyński, Henryk Czarnecki, Tadeusz Wojtasiewicz, Adam Królikowski, Wincenty Skuczyński, Andrzej Oleś, Stanisław i Ryszard Praussowie, Wincenty Bednarski, Adolf Wajncettel, Jadwiga i Tadeusz Jackowscy wystawiali swoje prace licząc na przychylność kieleckiej publiczności.

Dopiero w roku 1956 reaktywowano wspólnotę mistrzów w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych, które zajmowało się szeroko pojętym propagowaniem działalności twórczej. Wśród wielu wybijających się postaci wpływających na wizerunek Towarzystwa – artystów, literatów, naukowców – należy wymienić m.in. dra Stanisława Jerschinę, Edmunda Massalskiego, Józefa Skrzypka i Bolesława Cetnera.

Muzeum Historii Kielc nawiązuje do przedwojennych tradycji upowszechniania sztuki współorganizując doroczną wystawę dorobku artystów zrzeszonych w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Kielcach.

Muzeum Historii Kielc
11 marca 2011 roku o godz. 17.00

1 komentarz do artykułu “Mała Galeria w Muzeum Historii Kielc”

 1. Jeremiasz Kr

  Szukam wiadomosci o Adamie Królikowskim z Kielc-artysta malarz,przewodnik rejonu Kielc,obecnie juz niezyjacy , ktory byl bratem mojego ojca.Interesuja mnie wszelkie detale z okresu zycia Adama. Ja mam obecnie 80 lat.
  Jesli ktos cos wie b prosze o informacje mailowa na podany adres.
  Pozdrawiam i dziekuje z gory za kazda informacje.
  Katowice 16.07.2012.
  Jeremiasz K.

Dodaj komentarz