• 2011-03-10

Gracz według Teatru Ecce Homo

15 marca 2011 roku o godzinie 19.00 na Teatralnej Scenie Alternatora w Gdańsku odbędzie się premiera monodramu według prozy Fiodora Dostojewskiego pt. Gracz. Gościnne wystąpi grupa teatralna z Kielc, Ecce Homo.

"Gracz", plakat

"Gracz", plakat

Twórcy przedstawienia skoncentrowali się na wbrew pozorom często pomijanym aspekcie autobiograficznej powieści Dostojewskiego – wszyscy bohaterowie dramatu nieustannie grają o wielkie stawki, nie tylko w kasynach, ale przede wszystkim w życiu. W ostatecznym rozrachunku jednak okazuje się, że szczęście nigdy nie sprzyja hazardzistom.

Gracz w reżyserii i adaptacji Stanisława Miedziewskiego z Michałem Pustułą w roli tytułowej zdobył I nagrodę na VI Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niewielkich w Lublinie, a Michał Pustuła na XXXII Biesiadzie Teatralnej w Horyńcu Zdroju otrzymał I nagrodę w kategorii nagród indywidualnych – Złotą Misę Borowiny – za kreację aktorską w tej sztuce.

Gracz jest pierwszym monodramem w ponad 15-letniej historii kieleckiego teatru Ecce Homo. Teatr ten formalnie funkcjonuje jako Stowarzyszenie Artystyczne Ecce Homo. Powstał 15 lat temu z inicjatywy nieżyjącego już artysty plastyka, ówczesnego dyrektora Państwowych Szkół Plastycznych, Tadeusza Maja. Od początku istnienia menagerem i opiekunem artystycznym od 2000 roku zespołu jest Anna Kantyka-Grela.

Teatr Ecce Homo

Teatr Ecce Homo

Do tej pory teatr zrealizował 35 spektakli, z których większość na stałe wpisana jest do repertuaru. Odrębność twórcza Teatru Ecce Homo zostaje zauważana i wielokrotnie potwierdzana nagrodami, wyróżnieniami i zaproszeniami na liczące się w kraju festiwale sztuki. W 2006r. Teatr Ecce Homo wykonał zwrot w stronę teatru słowa i literatury, opartego na akcji. Adaptuje na swoje potrzeby m.in. Moliera, Manna, Sołżenicyna i Dostojewskiego.

TEATRALNA SCENA ALTERNATORA
15 marca, godz. 19:00
Aula Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego
Ul. Wita Stwosza 55
Gdańsk Oliwa

Dodaj komentarz