• 2011-03-07

Mies van der Rohe Award 2009 – wystawa w Muzeum Architektury

Do 13 marca 2011 roku w Muzeum Architektury we Wrocławiu można oglądać wystawę Mies van der Rohe Award 2009. Nagroda Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej.

Operaen sett fra luften. Foto: birdseyepix.com/Christopher Hagelund

Operaen sett fra luften. Foto: birdseyepix.com/Christopher Hagelund.

Europejska Nagroda Architektoniczna im. Miesa van der Rohe to wspólna inicjatywa Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Fundacji Miesa van der Rohe w Barcelonie. Nagroda przyznawana jest w systemie biennale, a jej podstawowym zadaniem jest wyróżnienie najlepszych projektów architektonicznych, jakie zostały zrealizowane w ciągu ostatnich dwóch lat w Europie. Inicjatywa ma również na celu zwrócenie uwagi na istotny wkład europejskich specjalistów w rozwój najnowszych rozwiązań architektonicznych i technologii, oraz wspieranie najmłodszych twórców, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową.

Podczas każdej z edycji, międzynarodowe jury nominuje projekty architektoniczne ukończone w ciągu ubiegłych dwóch lat. W skład grona jury wchodzą niezależni eksperci z całej Europy, członkowie Europejskiej Rady Architektów (ACE) oraz innych europejskich stowarzyszeń i instytucji architektonicznych. Po rozpoznaniu wszystkich nominowanych projektów, jury wybiera dwa z nich – laureata Grand Prix oraz laureata Wyróżnienia dla Młodych Architektów (Emerging Architect Special Mention). Grand Prix konkursu to 60 tysięcy euro, Wyróżnienie to 20 tysięcy euro. Na specjalnej wystawie pokonkursowej oraz w katalogu wystawy zawarte zostaje również kilkadziesiąt innych, także docenionych przez jury, projektów.

Europejska Nagroda Architektoniczna im. Miesa van der Rohe 2009

Spośród 340 zrealizowanych w latach 2007-2009 inwestycji, jury konkursu wybrało pięć projektów. Były to: Terminal Tramwajowy w Nicei (Marc Barani Atelier), Uniwersytet Boccioni w Mediolanie (Grafton Architects), Biblioteka, Centrum Seniora i Przestrzeń Publiczna w Barcelonie (RCR Arquitectes), Hala Muzyczna Zenith w Strasburgu (Studio Fukas) oraz Norweska Opera Narodowa w Oslo (Biuro Architektoniczne SNØHETTA).

Po przestudiowaniu każdej z owych pięciu propozycji, jury nagrodziło dwie. Zwycięzcą okazała się Norweska Opera Narodowa w Oslo, a laureatem Wyróżnienia zostało Gimnazjum 46º 09’ E w chorwackiej Koprzywnicy, dzieło biura Studio Up. W sumie, na wystawie i w katalogu znalazło się 49 realizacji z lat 2007-2009.

Na wystawie pokazywanej w Muzeum Architektury we Wrocławiu będzie można zobaczyć wszystkie wyselekcjonowane w trakcie zeszłorocznego konkursu projekty, łącznie z nagrodzonymi.

Dodaj komentarz