• 2011-03-07

Dzień Kobiet z historią…

8 i 9 marca 2011 roku w Domu Spotkań z Historią w Warszawie odbędzie się Dzień Kobiet z historią – dwudniowy cykl imprez poświęconych początkom ruchu emancypacyjnego w Polsce i na świecie, okazja do przyjrzenia się faktom i mitom dotyczącym Międzynarodowego Dnia Kobiet i spotkania z wyjątkowymi kobietami. W programie: dyskusje, pokaz filmu Niezłomne w reż. Katji von Garnier oraz wystawa zdjęć Adama Pańczuka Warszawskie Calendar Girls.

"Warszawskie Calnedar Girls", Beata Geppert, fot. Adam Pańczuk

"Warszawskie Calnedar Girls", Beata Geppert, fot. Adam Pańczuk

8 marca (wtorek) 2011 r.

18.00–19.30 – spotkanie Emancypantki, sufrażystki, feministki, ja wszystkie Was dziewczynki…

Kim były polskie emancypantki? Dlaczego Maria Curie-Skłodowska wyjechała na Sorbonę, a na ulicach pojawiły się chłopczyce? Jaką rolę w przyznaniu kobietom prawa do głosu odegrał Marszałek Józef Piłsudski? Gospodyni spotkania: Anna Czerwińska (Feminoteka). Wśród gości m.in. Katarzyna Sierakowska (Instytut Historii PAN), Agnieszka Mrozik (Instytut Badań Literatury PAN), Barbara Hoff (projektantka).

19.30–21.30 – pokaz filmu Niezłomne (Iron Jawed Angels), reż. Katja von Garnier, 2003, 125’ .

Film poświęcony Alice Paul (w tej roli Hilary Swank), amerykańskiej bojownicze o prawa kobiet, która wraz z Lucy Burns powołała komitet ds. obrony praw kobiet (1913), organizację przewodzącą strajkom głodowym, demonstracjom przed Białym Domem itp. Alice Paul, wielokrotnie aresztowana za akcje protestacyjne, stała się symbolem feminizmu i legendą za życia.

9 marca (środa) 2011 r.

18.00–19.30 – spotkanie Kwiatek dla Ewy!

Spotkanie poświęcone faktom i mitom związanym z obchodami Międzynarodowego Dnia Kobiet, mające na celu położyć kres powszechnemu w świadomości Polaków przekonaniu, że 8 marca to święto wymyślone przez komunistów. Jaki jest prawdziwy rodowód święta kobiet? Jak komuniści zmienili charakter tego święta? Jak obchodziły 8 marca w PRL bohaterki wystawy Warszawskie Calendar Girls? Spotkanie zilustrują polskie kroniki filmowe. Gospodynie spotkania: Małgorzata Szpakowska, Iwona Kurz, Agata Chałupnik z Instytutu Kultury Polskiej UW.

8–9 marca 2011
DZIEŃ KOBIET Z HISTORIĄ…
Dom Spotkań z Historią, instytucja kultury m.st. Warszawy
Warszawa, ul. Karowa 20
Organizatorzy: DSH i Festiwal Warszawa jest kobietą!

Dodaj komentarz