• 2011-03-05

I Festiwal Niemen-Pamięć

W dniach od 24 do 26 marca 2011 roku w Bielsku-Białej odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu Niemen-Pamięć. Niemen to legenda polskiej piosenki, wokalista, instrumentalista, kompozytor, poeta, felietonista i malarz. W swoich utworach wykorzystywał teksty poetów romantycznych: Cypriana Kamila Norwida, Adama Asnyka, Kazimierza Przerwy-Tetmajera.

Obdarzony głosem o szerokich możliwościach, był jedną z największych indywidualności polskiej sceny rockowej, wielokrotnie w awangardzie docierających do Polski kolejnych stylów muzycznych, tworząc równolegle swoją własną, całkowicie autonomiczną muzykę.

I Festiwal Niemen-Pamięć

I Festiwal Niemen-Pamięć

Gwiazdy festiwalu:

Grażyna Łobaszewska

Piosenkarka, kompozytorka i autorka wielu śpiewanych przez siebie utworów wystąpi 24 marca o godz.19.00 w Bielskim Centrum Kultury. Od 2008 r. regularnie towarzyszy jej tczewska formacja Ajagore. Owocem tej współpracy jest niezliczona ilość koncertów oraz najnowsze wydawnictwo poświęcone pamięci Czesława Niemena pod tytułem Dziwny jest.

Stanisław Soyka

Wybitny wokalista jazzowy i piosenkarz, skrzypek, pianista, gitarzysta i kompozytor, poeta zaśpiewa piosenki Czesława Niemena na festiwalu 25 marca o godz. 19.00. Zafascynowany zwłaszcza czarną muzyką, prezentuje własne interpretacje klasyków jazzu, soul, bluesa, ale także polskich kolęd czy pieśni ludowych. W jego repertuarze znalazły się także utwory Niemena.

Farida

Znana włoska piosenkarka popowa wystąpi w repertuarze poświęconemu pamięci Czesława Niemena 26 marca o godz. 19.00. W 1970 Niemen usłyszał Faridę na festiwalu Cantagiro, gdzie śpiewała piosenkę Pensami stasera. Pod wrażeniem jej talentu zaprosił ją na festiwal w Sopocie, gdzie otrzymała Nagrodę Dziennikarzy.

Koncerty festiwalowe odbędą się w Bielskim Centrum Kultury. Dodatkowo przewidziane są imprezy towarzyszące w kawiarni Pod Sceną w Teatrze Polskim.

24-26 marca 2011 roku, godzina 19.00
Bielskie Centrum Kultury, Dom Muzyki
ul. Słowackiego 27
Bielsko Biała

Dodaj komentarz