• 2011-03-05

Artur Malewski w Galerii Studio

7 marca 2011 roku o godzinie 19.00 w Galerii Studio w Warszawie odbędzie się otwarcie wystawy Artura Malewskiego. Wystawa potrwa do 3 kwietnia 2011 roku.

Artur Malewski, bez tytułu, dzięki uprzejmości artysty

Artur Malewski, bez tytułu, dzięki uprzejmości artysty

Wystawa Artura Malewskiego składa się z dwóch części – jednej zatytułowanej Weltschmerz i drugiej, Serce serc. W większości są to monochromatyczne rzeźby z żywicy poliestrowej oraz wydruki.

Weltschmerz zorganizowany jest wokół przedstawienia z ołtarza Matthiasa Grünewalda w Isenheim, kościoła w szpitalu dla trędowatych. Znajdują się tu prace symbolizujące los Josepha Merricka (Człowieka Słonia) i Dede Koswary (Człowieka Drzewo), ludzi zniekształconych cieleśnie, co zdeterminowało ich los. W przypadku Dede jest to historia, która dzieje się teraz, kiedy okazuje się, że terapie są nieskuteczne i dalej na jego ciele tworzą się narośle uniemożliwiające mu normalne życie.

Serce serc to instalacja oparta na historii Annelise Michel, która zaczęła doświadczać rzekomego opętania i zadawała sobie cierpienia w pokucie za grzechy społeczności. Nieleczona psychiatrycznie, a jedynie egzorcyzmowana, zmarła w 1976 roku w wyniku zagłodzenia. Tak uznał sąd, wymierzając niskie kary jej rodzicom oraz dwóm egzorcystom działającym za zgodą biskupa Würzburga.

Prace dotykają problemu niezawinionej deformacji ciała i ducha, przed których konsekwencjami nie ma ucieczki, niezależnie czy są to rzeczywiste narośle człowieka-drzewo, czy rzekome opętanie dziewczyny. Każą nam z uwagą przyglądać się społecznie funkcjonującym normom, także estetycznym, oraz ludziom roszczącym sobie prawo do duchowego przywództwa.

Otwarcie wystawy: 07.03.2011 r. (poniedziałek) godz. 19.00

GALERIA STUDIO
Teatr Studio im. St. I. Witkiewicza
Plac Defilad 1,
Warszawa

Dodaj komentarz