• 2011-03-03

Kasia Walentynowicz i Gosia Herba – Mädchen Garten

Od 24 marca 2011 roku w Galerii CK Agora we Wrocławiu można oglądać wystawę Kasi Walentynowicz i Gosi Herba Mädchen Garten. Wystawa będzie czynna do 18 kwietnia.

Gosia Herba

Gosia Herba

Młode artystki zajmują się malarstwem, rysunkiem i ilustracją. Kasia Walentynowicz jest z Warszawy, Gosia Herba z Wrocławia, ostatnio uciekła nad morze. Kasia skończyła Wydział Grafiki na ASP w Warszawie, Gosia obroniła tytuł magistra historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. Obie poruszają się w obrębie tematyki, która mogłaby zostać posądzona o infantylizm, gdyby nie zawarty w ich pracach humor oraz ironia wyciekająca z kolorowych tuszów i farbek.

Kasia gromadzi to, co czasami chowamy na wieczną niepamięć do pudełka na pamiątki: skrawki z gazet, wycinki z plakatów i ulotek, niepotrzebne papierki. Konstruuje z nich potem małe historie, wizualne zapiski, na chwilę zatrzymuje i ujarzmia nietrwałość, każąc jej zostać w swoim świecie.

Gosia kolekcjonuje zasłyszane słowa, wyobraża sobie ich hiperbolizacje, a potem przenosi na papier, obrabia i wrzuca na bloga. W swoich pracach konserwuje zabawne strony życia, aby utrzymywać w sobie dozwolony (choć czasem i zakazany) poziom szaleństwa. Ironiczne komentarze mieszają się z burleską i żartem.

Obrazkowe wycinki Kasi i słowne wycinki Gosi to zarazem ważne elementy codzienności, w której nadmiar estetycznych bodźców i rozrywki wizualnej przytłacza dziewczęce myśli. Z ogrodu pełnego różnorodnych kwiatków i krzaczków artystki wyrywają w zapamiętaniu te najfajniejsze, najładniejsze i najbrzydsze, następnie przerabiają, konstruując z nich trafne wypowiedzi.

Kasia Walentynowicz i Gosia Herba, Mädchen Garten
Galeria CK AGORA, 24 marca – 18 kwietnia 2011 r.

Dodaj komentarz