• 2011-03-02

Idealna.Lab – Iwona Zając

8 marca 2011 roku o godz. 19.30 w Gdańskiej Galerii Miejskiej odbędzie się wernisaż wystawy Iwony Zając Idealna.Lab. Perfomatywny projekt Idealna powstaje od 2008 roku i opowiada o współczesnej obrzędowości, o autorytecie, o wzajemnej tolerancji i przyjaźni wśród kobiet należących do różnych pokoleń. Iwona Zając spełnia w nim swoje marzenia o byciu piękną, zadbaną kobietą. Gra z konwencją poradników, pism kobiecych zawierających szereg rad jak stać się kobietą idealną.

Idealna.Lab - zaproszenie

Idealna.Lab - zaproszenie

W projekcie biorą udział jej byłe uczennice z Młodej Załogi (nieformalna grupa skupiona wokół pracowni na terenie Stoczni Gdańskiej). Dziś samodzielne artystki, fotografki i studentki, które w tym projekcie stają się nauczycielkami – pomagają Iwonie stawać się bardziej kobiecą: dobierają kolory, robią makijaż, tworzą fryzury. Ich znajomość z artystką jest wieloletnia. Przez lata razem pracowały, ale także pomagały sobie nawzajem w sprawach prywatnych. Każda z nich dzięki temu projektowi może przekazać to, w czym jest naprawdę dobra i co w dorosłym życiu Iwona Zając może wykorzystać. W projekcie Idealna to nie dziewczynki są układane, ale dojrzała kobieta, która zdecydowała się oddać swój wygląd w ręce młodych kobiet, przyznając jednocześnie, że idealną nie jest. Dzięki nim się zmienia i dojrzewa.

Na wystawę Idealna.Lab w Gdańskiej Galerii Miejskiej składają się zdjęcia autorstwa Magdaleny Małyjasiak, muralesy, prezentacja oraz warsztaty. Oryginalne zajęcia twórcze dotyczyć będą pojęcia kobiecości oraz kulturowego konstruowania ról społecznych i płciowych. Sztuka stanie się pretekstem do dyskusji na temat istotnych zjawisk społecznych. Artystka i odbiorcy jej sztuki wspólnie uczestniczyć będą w procesie tworzenia wiedzy. Dzięki temu możliwe będzie przejście do kolejnego etapu – opracowania Poradnika Idealnej.

Laboratorium edukacyjne powstaje przy współpracy z Agnieszką Kaim i Moniką Popow z Fundacji Inicjatyw Społecznych Się Zrobi! i będzie miało otwartą formułę. Składać się na nie będzie cykl różnorodnych wydarzeń i warsztatów, połączonych tematem ideału, kanonu urody, kobiecości. Doświadczenie stawania się Idealną odnoszone będzie do bezpośredniego doświadczenia uczestników i uczestniczek. Warsztaty prowadzone będą przez trójmiejskie artystki i animatorki kultury.

Swoistym przedłużeniem wystawy Idealna.Lab jest otwarcie małej galerii Wolna Ściana, której istotą jest niezwykle ważna dla całego projektu performatywność – nieustanne stawanie się, dzianie się, zmienianie się.

Galeria Wolna Ściana nie powstanie, a będzie w ciągłym procesie – analogicznie jak dzieje się to w przypadku stającej się idealną Iwony Zając. Kuratorką tej nieistniejącej, a raczej zaistniałej na chwilę galerii jest Anna Drewa, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Gdańskim.

Wolna Ściana to delikatnie wytyczona, niemal niewidoczną przerywaną linią, pusta i otwarta przestrzeń, którą tworzyć będą zapraszani przez artystkę oraz kuratorkę artyści i artystki, których wypowiedzi, działania czy prace komentują, kontrują lub wchodzą w dialog z projektem Idealna.

Idealna Karolina Piątkiewicz

Idealna Karolina Piątkiewicz

Iwona Zając – w 1999 roku ukończyła wydział malarstwa w ASP w Gdańsku. Od 2002 rezydentka Kolonii Artystów (obecnie Młodego Miasta) na terenie Stoczni Gdańskiej. Jako frapująca aktywistka kulturalna, zajmuje się malarstwem ściennym oraz edukacją. Od lat współpracuje z FTG i GTS (prowadząc warsztaty plastyczne podczas festiwali szekspirowskich) oraz instytucjami społecznymi jako koordynatorka edukacyjnych projektów artystycznych dla młodzieży. Iwona Zając w swojej twórczości podejmuje problematykę społeczną i feministyczną. Często bohaterem swych prac czyni siebie samą lub swoich przyjaciół. Obszarem jej zainteresowań są przestrzenie publiczne, które stają się doskonałym tłem dla wyrażania idei artystycznych, ale i społecznych, poprzez wyraziste w przekazie kompozycje ścienne.

W 2008 roku została nominowana w plebiscycie Gdańszczanin Roku, a w 2009 Program Trzeci Polskiego Radia przyznał jej Trójkowy Znak Jakości. W tym roku, zdobywając statuetkę Sztorm Roku 2010, Iwona Zając została uznana za najlepszego twórcę w kategorii sztuki plastyczne. Ponad to, jest tegoroczną laureatką Stypendium dla Twórców Kultury ufundowanego przez Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007, 2011). Iwona Zając jest także twarzą kampanii promującej starania Gdańska do uzyskania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.

Wystawa objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Gdańska.

Idealna.Lab – Iwona Zając
(Dorota Arszyńska, Ola Fijałkowska, Emilia Garska, Anna Haśkiewicz, Anna Leszkiewicz, Karolina Piątkiewicz, Aleksandra Polańska, Ewa Sobczak, Karolina Szambelan)

Wernisaż: wtorek 8 marca 2011, godz. 19.30
Wystawa: 9 marca 2011 – 8 kwietnia 2011
Kurator: Grażyna Tomaszewska

Gdańska Galeria Miejska 1, ul. Piwna 27/29
Godz. otwarcia galerii:
Wt-Czw 11.00-17.00, Pt-Sob 11.00-20.00, Niedz 11.00-17.00

Dodaj komentarz