• 2011-03-02

Fotografie Stanisława Pręgowskiego

4 marca 2011 r. o godz. 18.00 w Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku odbędzie się wernisaż  wystawy fotografii Stanisława Pręgowskiego z Piły.

Autor urodził się w Brześciu Kujawskim. Od 1964 mieszka i pracuje w Pile. Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych. Liczne prace artysty znajdują się w zbiorach prywatnych, galeriach w kraju i za granicą, m.in. w Instytucie Allinari we Florencji, w zbiorach Watykańskich, w Czechach, Austrii, Niemczech, Kanadzie, USA i we Włoszech, w Muzeum Narodowym w Poznaniu, w Państwowym Muzeum na Majdanku oraz w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie.

W pracy swojej artysta zajmuje się głównie srebrową fotografią czarno-białą i gumą, która jest jedną z ciekawszych i najstarszych technik fotograficznych. Technologię tę artysta opanował znakomicie, co pozwala mu osiągać rezultaty, ukazujące perfekcję i finezję jego warsztatu.

Stanisław Pręgowski jest też autorem ręcznie wykonanego albumu fotografii poświęconych kościołowi św. Janów w Pile, na miejscu którego znajduje się obecnie hotel Rodło.

Pręgowski jest znanym animatorem fotografii w kraju, współpracuje m.in. z Biblioteką i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Od kilku kadencji zasiada we władzach Związku Polskich Artystów Fotografików w Poznaniu.Za całokształt osiągnięć twórczych uhonorowany został specjalną nagrodą Prezydenta Miasta Piły, a także okolicznościowym medalem i wpisem do Księgi Pamiątkowej Miasta Piły.

Do wystawy Galeria wydała katalog Salon Młodych.

Równolegle z wystawą Stanisława Pręgowskiego – 4 marca o godz. 18.00 w Salonie Młodych otwarta zostanie wystawa fotograficzna Patryka Karbowskiego z Włocławka zatytułowana Graniczna 4.

Patryk Karbowski jest studentem PWSFTviT w Łodzi oraz absolwentem Akademii Fotografii w Warszawie. Specjalizuje się w fotografii dokumentalnej i reportażu. Obecnie jego prace skupiają się na temacie przemian społecznych i gospodarczych w Polsce.

4.03-27.03.2011
Galeria Sztuki Współczesnej we Włocławku
87-800 Włocławek, ul. Miedziana 2/4

Dodaj komentarz