• 2011-03-02

Izabella Gustowska – Cichym ścigałam ją lotem

7 marca 2011 roku  o godzinie 19.00 w Galerii Piekary w Poznaniuotwarta zostanie multimedialna wystawa Izabelli Gustowskiej Cichym ścigałam ją lotem.

"Cichym ścigam ją lotem"

"Cichym ścigam ją lotem"

W swoim najnowszym projekcie artystka odwołuje się do jednego z najstarszych wątków pojawiających się w refleksji artystycznej, jakim jest niejednoznaczność doświadczenia czasu w życiu człowieka, konfrontując go z możliwościami nowych mediów i najnowszych osiągnięć nauki.

Artystka przypomina, badaną ostatnio niezwykle intensywnie przez fizyków kwantowych teorię strun, poddając artystycznej obróbce naukowy dyskurs o możliwościach przemieszczania się materii w czasoprzestrzeni. Tworząc obrazy składające sie na cykl Cichym ścigałem ją lotem, artystka pyta, jakie elementy historii i kultury obecne sa w nas samych oraz w jaki sposób korzystamy z  kulturowych wzorców i konwencji.

W czarnej przestrzeni galerii trasę podróży, którą będzie musiał odbyć widz tej media story, podobnie jak doświadczała jej artystka, odkrywać będą przed nim czerwone, pulsujące diody, wskazujące drogę, jaką trzeba będzie przemierzyć, poruszając się między serią świetlistych lightboxów i filmów. Motywem przewodnim – jak wspomina autorka prac – będzie, powtarzając za G. Flaubertem – przyszłość, która nas dręczy, jak i przeszłość, która nas więzi. Bohaterka filmów – odkrywając nieznane, czuła ciągle oddech z przeszłości. Nigdy nie kłamała, ale teraz uwodziło ją kłamstwo. W tej medialnej instalacji artystka i jednocześnie jej sobowtór, wcielać się będą, zatem w nowe role.

Każdy z kadrów odsłaniać będzie przed widzami inną czasoprzestrzeń, w której zatrzymała się na moment postać artystki.  Artystka, odwołując się do teorii strun (pracuje nad dużym projektem Struny Czasu) przemieszcza się w naznaczonej jej obecnością czasoprzestrzeni, którą zatrzymują kadry instalacji, pozwalając widzowi na własną rekonstrukcję zdarzeń.

7.03-1.04. 2011 r.
Galeria Piekary
Ul. Piekary 1
Poznań

Dodaj komentarz