• 2011-02-28

Oscary 2011 rozdane!

W nocy z 27/28 lutego (czasu polskiego) odbyła się ceremonia wręczenia Oscarów. Zdecydowanym triumfatorem tegorocznych Oscarów został film Jak zostać królem, który zdobył statuetki między innymi w kategoriach Najlepszy Film, Najlepsza Reżyseria dla Toma Hoopera i Najlepszy Scenariusz Oryginalny dla Davida Seidlera. Colin Firth odebrał statuetkę dla Najlepszego Aktora.

"Jak zostać królem", reż. Tom Hooper

"Jak zostać królem", reż. Tom Hooper

Tom Hooper (Thomas George)(ur. w 1972 w Londynie) zaczął kręcić filmy krótkometrażowe w wieku 13 lat. Podczas studiów na University of Oxford, Hooper reżyserował sztuki i reklamy telewizyjne. Po 2000 roku Hooper wyreżyserował dwa dramaty historyczne dla BBC − Miłość w zimnym klimacie (2001) i Daniel Deronda (2002). W 2003 roku wyreżyserował przed ostatni film z serii Główny podejrzany stacji ITV, z Helen Mirren w roli głównej. Rok 2004 to debiut fabularny Hoopera, który zrealizował film Czerwony pył z głównymi rolami Hilary Swank i Chiwetela Ejiofora.

Następnie Tom powrócił do telewizji, gdzie spotkał się ponownie z Helen Mirren przy realizacji miniserialu historycznego Elżbieta I. W 2006 roku dla telewizji HBO kręci film telewizyjny Longford, a w 2008 miniserial John Adams z Paulem Giamattim. Rok później Hooper reżyseruje swój drugi film pełnometrażowy, Przeklęta liga opowiada historię piłkarza Briana Clougha (w tej roli Michael Sheen). W 2010 roku, trzeci film Hoopera Jak zostać królem otrzymuje czternaście nominacji do nagród BAFTA.

Za swoją pracę Hooper był dwukrotnie nominowany do nagrody Emmy dla najlepszego reżysera za filmy Główny podejrzany: Ostatni świadek i John Adams; nagrodę otrzymał za miniserial Elżbieta I. Był również nominowany do nagrody BAFTA TV Craft dla najlepszego reżysera na Longforda. Za film Jak zostać królem Hooper otrzymał nominacje dla najlepszego reżysera do takich nagród jak: Złoty Glob, nagroda Satelita czy nagroda BAFTA.

Jak zostać królem to historia Alberta – księcia Yorku, który po szokującej abdykacji Edwarda VIII musi, mimo wielkich oporów, zasiąść na tronie Anglii jako Jerzy VI. Ogromną przeszkodą w wypełnianiu monarszych obowiązków jest dla niego… problem z wysławianiem się. Jedyną osobą, która może pomóc Jerzemu w odnalezieniu własnego głosu i stawieniu czoła groźbie inwazji hitlerowskiej, okazuje się australijski specjalista Lionel Logue (Geoffrey Rush), niespełniony aktor, nauczyciel dykcji, a do tego niezły dziwak i ekscentryk.

Nagrodę dla najlepszej aktorki otrzymała Natalie Portman za rolę w filmie Czarny łabędź w reż. Darrena Aronofsky’ego.

Pełna lista zwycięzców:

Najlepszy film Jak zostać królem.

Najlepszy reżyser Tom Hooper (Jak zostać królem)

Najlepszy scenariusz Kevin Seidler (Jak zostać królem)

Najlepszy aktor pierwszoplanowy Colin Firth (Jak zostać królem)

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa Natalie Portman (Czarny Łabędź)

Najlepsza aktorka drugoplanowa Mellissa Leo (The Fighter)

Najlepszy aktor drugoplanowy Christian Bale (The Fighter)

Najlepsze zdjęcia Incepcja

Najlepsza muzyka Social Network

Najlepsze efekty specjalne Incepcja

Nagroda za najlepszy dźwięk Incepcja

Najlepszy montaż dźwięku Incepcja

Najlepszy montaż Social Network

Najlepszy scenariusz adaptowany Aaron Sorkin (Social Network)

Najlepszy film animowany Toy Story 3 Najlepsza piosenka We belong together (Toy Story 3)

Najlepsza scenografia Alicja w Krainie Czarów

Najlepszy film obcojęzyczny In a better world

Najlepsza charakteryzacja Wilkołak

Najlepszy krótki film dokumentalny Strangers no more

Najlepszy krótkometrażowy film autorski God of love

Najlepszy film dokumentalny Inside job

Najlepszy animowany film krótkometrażowy The lost thing

Amerykańska Akademia Filmowa przyznała swoje nagrody po raz 83.

Dodaj komentarz