• 2011-02-28

Kup sobie wyspę!

Ruszyła zbiórka publiczna Fundacji Wyspa Progress na rzecz wykupu budynku Instytutu Sztuki Wyspa usytuowanego na terenach dawnej Stoczni Gdańskiej – w miejscu gdzie w sierpniu 1980 roku narodziła się Solidarność.

Instytut Sztuki Wyspa

Instytut Sztuki Wyspa

Zbieramy środki, aby wykupić nasz budynek – i kontynuować działalność, a jednocześnie nie dopuścić do przejęcia go dla celów komercyjnych. Sami nie damy rady w tak krótkim czasie zebrać koniecznej kwoty, ale przy wspólnym zaangażowaniu jest to możliwe. Każdy może mieć wpływ na pozostanie Wyspy w Stoczni.

Od 2004 roku wynajmujemy budynek od obecnego właściciela – Baltic Property Trust. Nadarzył się korzystny moment, w którym możliwy stał się wykup budynku po preferencyjnych stawkach. Ale możemy to zrobić tylko w tym momencie. Wyspa cieszy się uznaniem, dzięki akcjom artystycznym tworzącym dialog pomiędzy polami sztuki i refleksji politycznej. Wystawy takie jak BHP z 2004 roku, Strażnicy doków z 2005, czy też Ewa Partum: Legalność Przestrzeni z 2006 wpisały się już w historię ważnych wystaw sztuki współczesnej oraz zdefiniowały profil działalności instytutu. W 2010 roku Wyspa zainicjowała dwuletni Międzynarodowy Festiwal Sztuki – Alternativa, otwierając nowe perspektywy na kulturalnej mapie Gdańska oraz wspierając starania Gdańska o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. W ciągu 6 lat działalności na terenie stoczni włożyliśmy wiele energii także w podniesienie kondycji budynku. Chcemy tu zostać!

Pełne historycznych i społecznych emocji środowisko Stoczni od wielu lat inspiruje artystów. Wyspa, poza wystawami, dyskusjami i warsztatami, prowadzi międzynarodowy program rezydencyjny, multimedialne archiwum oraz księgarnię. Nasze działania badające zagadnienia współczesnej kultury artystycznej nastawione są również na współpracę z lokalnymi mieszkańcami, którzy, podobnie jak Wyspa, staną się częścią społeczności dzielnicy Młode Miasto. Nowa dzielnica, powinna mieć swoje miejsca kultury. Wyspa została zauważona i uznana nie tylko w Polsce lecz także na arenie międzynarodowej, co przyczyniło się do budowania korzystnego wizerunku Gdańska jako żywotnego ośrodka sztuki współczesnej.

Wyspa to nie tylko ciekawy program, ale także nietypowa w Polsce forma organizacji zarazem niezależnej i niekomercyjnej. Nie chodzi na łatwe kompromisy. Zawsze obok pytań artystycznych stawia te o polityczność sztuki.

Artur Żmijewski

Zbiórka publiczna Instytutu Sztuki Wyspa jest prowadzona za zgodą MSWiA oraz w porozumieniu z właścicielem budynku Baltic Property Trust.

Dodaj komentarz