• 2011-02-28

Koncert w Nowym Jorku otworzy festiwal Unsound

6 kwietnia 2011 roku koncert w Nowym Jorku otworzy festiwal Unsound i zapowie festiwal Sacrum Profanum. Utwory dwóch wybitnych kompozytorów: Krzysztofa Pendereckiego i Steve’a Reicha zabrzmią 6 kwietnia w Lincoln Center podczas niezwykłego koncertu inaugurującego 2. już edycję krakowskiego festiwalu Unsound w Nowym Jorku.

Publiczność zgromadzona tego wieczoru w Alice Tully Hall będzie także świadkami muzyczno-filmowego projektu Solaris. Elementem spajającym obydwie części koncertu będzie udział Sinfonietty Cracovii – Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, zaliczanej do czołowych europejskich zespołów kameralnych. Honorowym gościem koncertu będzie sam Steve Reich, który we wrześniu w Krakowie, podczas Sacrum Profanum będzie obchodził 75 urodziny.

To pierwszy w historii koncert promujący za oceanem festiwal Sacrum Profanum, organizowany w Krakowie w ramach projektu 6 zmysłów i uznawany za jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych w Europie. Koncert, będący inauguracją drugiej odsłony krakowskiego festiwalu Unsound w Nowym Jorku, dowodzi rozszerzania obszaru poszukiwań projektu. Pogłębia kontekst imprezy, która już pierwszą edycją wpisała się w mapę najważniejszych wydarzeń kulturalnych, czego dowiodły liczne recenzje w najbardziej prestiżowych tytułach m.in. New York Times.

Podczas gdy Unsound obiera bardziej drogę eksperymentatora, zagłębiając się w obszary muzyki klubowej i elektronicznej, Sacrum Profanum porusza się na styku muzyki współczesnej i ambitnej sceny popularnej, zacierając różnicę między tymi dwoma muzycznymi światami. Obie imprezy mają ambicje zaproszenia młodej publiczności do uczestniczenia w prezentacji różnorodnych zjawisk w szeroko ujmowanym obszarze muzyki najnowszej.

W pierwszej części koncertu przeplatać się będą utwory jednego z najbardziej uznanych na świecie polskich kompozytorów – Krzysztofa Pendereckiego i kompozycje giganta współczesnej muzyki amerykańskiej – Steve’a Reicha. Wybór kompozycji Pendereckiego i Reicha nie jest przypadkowy. Tegoroczna, 9. edycja Sacrum Profanum, będzie świętem współczesnych kompozytorów amerykańskich (J. Adams, T. Riley, M. Gordon, J. Wolfe, D. Lang) z naciskiem położonym właśnie na repertuar Steve’a Reicha. Z kolei przyszłoroczna, 10. jubileuszowa edycja Sacrum Profanum w całości poświęcona będzie twórczości kompozytorów polskich, wśród których Krzysztof Penderecki zajmuje szczególną pozycję.

Druga część nowojorskiego koncertu – muzyczno-filmowy projekt Solaris – powstała na zamówienie festiwalu Unsound. Pretekstem była pięćdziesiąta rocznica wydania powieści Solaris Stanisława Lema. Projekt nawiązuje zarówno do samej powieści, jak i jej filmowej adaptacji z 1972 roku w reżyserii Rosjanina Andrieja Tarkowskiego. Ben Frost i Daníel Bjarnason – rozczarowani oryginalną ścieżką dźwiękową do filmu Tarkowskiego – skomponowali nową wersję muzyki, której dopełnienie stanowi integralnie z nią związana kompozycja filmowa, stworzona przez Briana Eno i Nicka Robertsona. Koncert w Nowym Jorku stanowić będzie północnoamerykańską premierę projektu prawykonanego podczas krakowskiej edycji festiwalu Unsound w zeszłym roku.

WYKONAWCY:

  • Sinfonietta Cracovia
  • Ben Frost, Daníel Bjarnason
  • gościnnie: muzycy sesyjni z Nowego Jorku

Dodaj komentarz