• 2011-02-28

9. Festiwal Polskich Filmów KINOTEKA

Dziewiąta edycja KINOTEKI odbędzie się miedzy 24 marca a 13 kwietnia 2011 roku w aż 5 miastach na terenie Wielkiej Brytanii i w 13 różnych kinach: w londyńskich Curzon Cinema, Barbican, Riverside Studios, Prince Charles, Roxy Bar & Screen, London Film Academy, West London Synagogue i Tate Modern, a także w Queen’s Film Theatre i Ulster Museum w Belfaście, w edynburskim Filmhouse, Exeter Phoenix w Exeter i Glasgow Film Theatre w Glasgow.

"Essential killing", reż. Jerzy Skolimowski

"Essential killing", reż. Jerzy Skolimowski

Na program tegorocznego festiwalu złożą się najnowsze produkcje filmowe z kraju, retrospektywa mistrzów komedii, nagrodzone polskimi i zagranicznymi nagrodami krótkie metraże, artystyczne filmy eksperymentalne, oraz wyjątkowe wydarzenie muzyczno-filmowe w rytmie elektro-jazzu zamykające festiwal.

Pojawi się też plejada gości ze świata polskiej kinematografii w tym Jerzy Skolimowski, Przemysław Wojcieszek oraz Marcin Wrona. IX Festiwal Polskich Filmów KINOTEKA jest organizowany przez Instytut Kultury Polskiej w Londynie przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz marki DFDS Seaways. Bilety na seanse są już w sprzedaży w kasach i na stronach internetowych partnerskich kin.

KINOTEKĘ rozpocznie specjalny przedpremierowy pokaz dwukrotnie nagrodzonego na festiwalu w Wenecji obrazu Jerzego Skolimowskiego Essential Killing (24 marca, Curzon Cienema, Londyn; 25 marca, Queen’s Film Theatre, Belfast). Reżyser Jerzy Skolimowski będzie obecny na pokazie.

12 najlepszych filmów fabularnych z ostatnich 12 miesięcy to program Nowego Polskiego Kina. Do Londynu przyjadą jego twórcy i bohaterowie m.in. Przemysław Wojcieszek z nagradzanym w Gdyni i Wrocławiu obrazem Made in Poland (25 marca, Londyn; 31 marca, Belfast; 5 kwietnia Edynburg), szorstką i gniewną historią o młodym buntowniku. Film jest adaptacją sztuki Wojcieszka o tym samym tytule. Do stolicy Wielkiej Brytanii przyjedzie także Marcin Wrona, reżyser brutalnego, trzymającego w napięciu Chrztu (26 marca, Londyn; 27 marca, Exter; 30 marca, Belfast), okrzykniętego przez krytyków największym wydarzeniem zeszłorocznej Gdynii. Będzie można także spotkać się z Pawłem Salą, reżyserem Matki Teresy od Kotów (26 marca, Londyn; 31 marca, Exeter; 7 kwietnia, Glasgow), opartej na faktach fabuły o dwóch braciach, którzy mordują własną matkę.

W programie Nowego Polskiego Kina znajdzie się także długo wyczekiwany debiut Marka Lechkiego Erratum (26 marca, Londyn; 29 marca, Belafast; 2 kwietnia, Edynburg), nagrodzony w Locarno obraz Urszuli Antoniak Nothing Personal (28 marca, Londyn; 3 kwietnia, Glasgow), mroczny thriller Wojciecha Smarzowskiego Dom Zły (31 marca, Prince Charles Cinema, Londyn) oraz wstrząsający dramat Agnieszki Łukasiak Dwa Ognie (29 marca, Prince Charles Cinema, Londyn). Podczas festiwalu zostanie także zaprezentowana najnowsza anglojęzyczna publikacja o polskim kinie ostatnich 20 lat pt. Polish Cinema Now! pod redakcją Mateusza Wernera, wydana przez wydawnictwo John Libbey we współpracy w z Instytutem Adama Mickiewicza.

KINOTEKA przedstawi brytyjskiej publiczności kultowy duet reżyserski Janusza i Andrzeja Kondratiuków. Będzie to pierwsza w historii retrospektywa twórczości Braci Kondratiuków w Wielkiej Brytanii. Podczas KINOTEKI widzowie będą mieli okazje obejrzeć takie polskie hity jak Wniebowzięci, Jak zdobyć pieniądze, kobietę i sławę czy Dziewczyny do Wzięcia (26 i 27 marca, Riverside Studios). Po pokazie w niedzielę 27 marca Janusz Kodratiuk odpowie na pytania publiczności. Festiwal zaprasza również na przedpremierowy pokaz najnowszego filmu reżysera Milion dolarów (5 kwietnia, Prince Charles Cinema).

W tym roku KINOTEKA będzie również świętować krótkie metraże najlepszych młodych twórców. Z okazji 10-lecia powstania Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy KINOTEKA zaprezentuje programy najlepszych fabuł oraz dokumentów absolwentów słynnej filmówki (27 marca, Riversied Studios; 31 marca i 7 kwietnia, London Film Academy). Filmy krótkometrażowe zostaną także pokazane w dwóch odsłonach w londyńskim kino-barze Roxy Bar & Screen (31 marca i 7 kwietnia).

By uczcić prezentację nowej pracy duetu KwieKulik zakupionej przez galerię Tate Modern, KINOTEKA przygotowała specjalny pokaz zrealizowanego przez Zofię Kulik i Przemysława Kwieka filmu eksperymentalnego Działania z Dobromierzem (5 kwietnia). Współpracę tych artystów uznaje się za jeden z najważniejszych fenomenów powojennej polskiej sztuki.

KINOTECE, jak co roku, towarzyszyć będzie wystawa plakatów filmowych. Podczas IX edycji festiwalu przypomniane zostaną prace Franciszka Starowieyskieg (1930 – 2009). Starowieyski, wielki ekscentryk i wielki artysta, stworzył podczas swojej kariery ponad 300 plakatów zarówno filmowych, teatralnych, jak i operowych. Ekspozycję prac Starowieyskiego można oglądać za darmo w Riverside Studios (24 marca – 10 kwietnia) oraz w Barbicanie (7 – 13 kwietnia) w Londynie.

Tegoroczna gala zamykająca KINOTEKĘ jak zwykle będzie ucztą zarówno dla kino-, jak i melomanów. Podczas gali zostanie zaprezentowany Mocny człowiek w reżyserii Henryka Szaro, jeden z najlepszych polskich filmów niemych. Muzykę na żywo do filmu zagra polska grupa elektro-jazzowa Pink Freud (13 kwietnia, Barbican).

W programie tegorocznej edycji KINOTEKI znajdą się także dwie inne perły przedwojennej Polskiej kinematografii – będą to Ślubowanie Henryka Szaro (5 kwietnia, West London Synagogue) oraz Dybbuk Michała Waszyńskiego (12 kwietnia, West London Synagogue) pochodzące z 1937 roku. Obydwa film są w języku jidysz i przedstawiają dwie różne interpretacje dramatu S. Anskiego pt. Dybuk. Pokazy są współorganizowane ze Spiro Ark.

IX Festiwal Polskich Filmów KINOTEKA

24 marca – 13 kwietnia 2011

Londyn, Belfast, Edynburg, Exeter, Glasgow

Dodaj komentarz