• 2011-02-26

Po drugiej stronie jutra

W dniach od 9 do 13 marca 2011 roku w Czytelni Sztuki w Gliwicach odbędzie się akcja artystyczna Piotra Ceglarka Po drugiej stronie jutra.

Piotr Ceglarek, Po drugiej stronie jutra

Piotr Ceglarek, Po drugiej stronie jutra

W swoim najnowszym projekcie Piotr Ceglarek zabiera nas w podróż do świata po katastrofie. Dzięki programowi komputerowemu zaprojektowanemu przez artystę dla Czytelni Sztuki, odwiedzający staną się nie biernymi uczestnikami „spektaklu”, ale jego współautorami. Widz zaglądający do pomieszczenia oddzielonego ścianką, będzie mógł zobaczyć siebie na ekranie monitora od niedostępnej na co dzień strony. Tło tworzyć będą tajemnicze obiekty i krajobrazy związane z końcem świata. Odrębnym zagadnieniem będzie dźwięk: słyszalny tak wewnątrz instalacji, jak i na zewnątrz niej.

Podobnie jak powieściowa Alicja, zostajemy wciągnięci w rzeczywistość po drugiej stronie lustra, która, być może, stanowić będzie wyzwanie dla nas samych. Przed oczami widzimy świat odbić rzeczywistości, tj. fotografia czy film, to odbiorca stanieme przed wyborem kreowania światów wyobrażonych. Piotr Ceglarek zaprasza tym samym do refleksji nad naturą rzeczywistości i naszym jej postrzeganiem.

Chcę, aby uczestnik został pochłonięty przez pewnego rodzaju grę, w której tożsamość odsuwa się na drugi plan, a osoba staje się jednocześnie twórcą i tworzywem. Przypominając naturę krzywego zwierciadła zabiera nas w poza rzeczywistość, czy też alter-rzeczywistość, do miejsca gdzie koniec świata już nastąpił, bądź nadejdzie lada moment. Jesteśmy świadkami ucieczki lub pożegnania naszego alter-ego, które być może wyczuwa nadchodzący koniec.

Pozornie skromna formalnie instalacja Piotra Ceglarka jest kontynuacją tematu podjętego przez Szymona Kobylarza w projekcie Człowiek, który przeżył koniec świata stanowiąc jednocześnie dopisek już nie tylko intertekstualny, lecz także „inter-artystyczny”.

Piotr Ceglarek (ur. 1981) – absolwent wydziału Grafiki Projektowej Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Dyplom z wyróżnieniem obronił w 2009 roku w pracowni multimedialnej prowadzonej przez Bogdana Króla. Artysta nie lubiący klasyfikacji, zajmujący się zarówno sztukami plastycznymi, muzyką elektroniczną, animacją, jak i instalacjami interaktywnymi. Współtworzył grupę artystyczną Landszaft oraz projekt muzyczny RGBoy.

od 9 do 13 marca 2011 roku
Czytelnia Sztuki
ul. Dolnych Wałów 8a
44-100 Gliwice

Dodaj komentarz