• 2011-02-26

Mapuche- Ziarno Chile

W dniach od 2 marca do czerwca 2011 roku w Muzeum Etnograficznym w Warszawie odbędzie się wystawa Mapuche- Ziarno Chile.

Mapuche, Ziarno Chile

Mapuche, Ziarno Chile

Mapuche – to lud pierwotnie wywodzący się z południowo-centralnej części Chile, dzisiaj reprezentowany przez ok. 600 tys. osób zamieszkujących zarówno miasta jak i małe miejscowości. Znani przede wszystkim z oporu jaki stawili konkwistadorom hiszpańskim. Ich podporządkowanie dokonało się dopiero w XIX w. Pomimo oporu, Mapuche zaadaptowali do swojej kultury elementy kultury europejskiej jak hodowla konia. Jeszcze do końca XIX w. Mapuche używali swojego rdzennego języka mapudungun od wybrzeży Pacyfiku aż do Atlantyku.

Władza i bogactwo przywódców Mapuche, zwłaszcza w wieku XVII oraz XVIII, pozwoliła im mieć na swoich usługach wybitnych rękodzielników srebra, którzy to wykonywali piękną i słynną do dziś biżuterię. Oprócz wyrobów srebrnych, kobiety Mapuche sławione były za ich przepięknie ręcznie tkane tkaniny.

Ekspozycja zawiera się w idei Mapu: Ludzie Ziemi, która ma odzwierciedlić świat Mapuche pokazując jego bogactwo naturalne – przepiękne krajobrazy.

N wystawę składają się następujące ekspozycje: Przodkowie, Wojownicy, Insygnia władzy, Bogactwo i wojna, Kultura jeździecka, Palin: Gra wojowników, Ziemia, Życie i rodzina, Sztuka wyrobu tkanin, Biżuteria, Szamanizm, Śmierć.

Ignacy Domeyko, Mapuche

Ignacy Domeyko, Mapuche

od 2 marca do czerwca 2011 roku
Muzeum Etnograficzne
ul. Kredytowa 1
Warszawa

Dodaj komentarz