• 2011-02-25

Szalona miłość – Yves Saint Laurent w Kinie Atlantic

26 lutego 2011 roku o godz. 13.00, w ramach cyklu 1/100, w kinie Atlantic w Warszawie odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu Szalona miłość – Yves Saint Laurent (L’Amour Fou) reż. Pierre Thoretton oraz spotkanie z Joanną Klimas. Film znajdzie się w nowej sekcji konkursowej Doc Art prezentującej najlepsze filmy o sztuce na festiwalu PLANETE DOC w maju b.r. (6-15 maja).

„Szalona miłość – Yves Saint Laurent” (L'Amour Fou) reż. Pierre Thoretton

„Szalona miłość – Yves Saint Laurent” (L'Amour Fou) reż. Pierre Thoretton

Yves Saint Laurent zbudował jedno z największych imperiów modowych w historii i stał się jednym z najbardziej znanych kreatorów mody. Jednak tak ogromny sukces nie byłby możliwy, gdyby nie wsparcie i miłość wieloletniego partnera Pierre’a Bergé. To on odpowiadał za stronę organizacyjną przedsięwzięcia i był cichym ojcem sukcesu YSL – człowieka, który stworzył garderobę współczesnej kobiety.

W 2008 roku, po śmierci Yves’a, Pierre postanawia rozstać się z kolekcją dzieł sztuki, którą tworzyli wspólnie przez lata. Od ogrodu botanicznego Majorelle w Marrakeszu po zamek Château Gabriel w Normandii, film Szalona miłość – Yves Saint Laurent prowadzi widzów przez prywatne życie dwóch mężczyzn, których połączyła pasja i miłość.

Joanna Klimas to jedna z najbardziej znanych polskich projektantek mody. Jej pierwsze projekty okazały się rewolucją w latach 90., a proste formy, doskonały krój i szlachetne tkaniny stały się znakiem firmowym projektantki.

Gdy w 1995 roku ukazuje się pierwszy numer polskiego ELLE, ubrania marki Joanna Klimas trafiły na jego łamy. Pismo dwukrotnie wyróżniło ją nagrodą dla Najlepszego Projektanta (’98 i ’99).

W 1996 roku przy ul. Chmielnej w Warszawie otwarty został butik marki Joanna Klimas a rok później, w starej Fabryce Koronek w Warszawie, projektantka otworzyła atelier przy nikomu wówczas nieznanej ul. Burakowskiej. Dziś to jedno z ważniejszych i oryginalniejszych miejsc na mapie Warszawy.

W 2001 Joanna Klimas wycofała się ze świata mody i zajęła się projektowaniem kostiumów do przedstawień operowych (m.in. Mefistofelesa w reżyserii Tomasza Koniny oraz Onieginaw inscenizacji Mariusza Trelińskiego).

W 2008 projektantka zdecydowała się na powrót do świata mody. Po raz kolejny otworzyła pracownię, tym razem na warszawskim Muranowie. Oprócz wzorcowni i sklepu z ubraniami, znajduje się tu również kawiarnia, w której projektantka udostępniła gościom latami zbierane książki i czasopisma poświęcone modzie i sztuce.

Ostatnia kolekcja wiosna/lato 2010 wykorzystywała motywy ludowe we współczesnej, awangardowej wersji. Obecnie projektantka pracuje nad nową kolekcją, która ukaże się na początku marca 2011.

Dodaj komentarz