• 2011-02-25

Projekcja filmu Janosik z muzyką Kwartetu Jorgi

Dnia 23 marca 2011 roku o godzinie 20.00 w Synagodze pod Białym Bocianem we Wrocławiu odbędzie się projekcja filmu Janosik w reżyserii Jaroslava Jerrego Siakela z muzyką graną na żywo przez Kwartet Jorgi.

Janosik

Janosik

Grupa turystów w górskim szałasie słucha legendy o Janosiku, opowiadane przez starego bacę. W miarę rozwoju historii kolejni słuchacze zmieniają się w postacie z legendy. Historia pokazana w filmie to… w całości retrospekcja – narracja starego pasterza, który trójce turystów opowiada o legendarnym bohaterze ludowym Juraju Jánošíku.

Pierwszy film o losach Janosika, słynnego zbójnika, obecnego w słowackiej i polskiej sztuce ludowej. Juraj Janosik (1688-1713) w historycznym przekazie to uczestnik antyhabsburgskiego powstania, legendarny przywódca niepokornych chłopów w górach Mala Fatra na Słowacji. Ten pierwszy długometrażowy słowacki film zrealizowała w zadziwiająco profesjonalny sposób ekipa… debiutantów.

Reżyser i jego brat Daniel, to słowaccy emigranci, wynalazcy, właściciele fabryki produkującej sprzęt filmowy w USA. Premiera Janosika odbyła się w 1921 roku. Później film zaginął. Odnalazł się w 1970 roku w… garażu w Chicago. W 1975 roku został zrekonstruowany, a w 1995, jeszcze za życia reżysera, wpisany na prestiżową listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Kwartet Jorgi – legendarna grupa, która stworzyła podstawy dzisiejszej sceny folkowej w Polsce.Istnieje od 1982, czasów kiedy o folku w Polce jeszcze nikt nie słyszał. Trzon zespołu od początku działalności tworzą bracia Maciej i Waldemar Rychły. Muzyka zespołu jest momentami roztańczona, pełna dynamizmu, wręcz drapieżna, kiedy indziej nostalgiczna, liryczna zasłuchana w odgłosy przyrody.

23.03.11 godz.20.00
Synagoga Pod Białym Bocianem,
ul. Włodkowica 7
Wrocław

Dodaj komentarz