• 2011-02-25

Filmy Siergieja Paradżanowa

25 lutego 2010 roku kolekcja filmów Sputnika wzbogaci się o Box poświęcony jednemu z najwybitniejszych twórców światowej kinematografii – Siergiejowi Paradżanowowi. Długo wyczekiwane dzieła artysty ukażą się w Polsce po raz pierwszy w specjalnym, pięciopłytowym wydaniu.

Retrospektywa filmów Siergieja Paradżanowa

Retrospektywa filmów Siergieja Paradżanowa

W skład Box’u wejdą filmy prezentowane podczas tegorocznej edycji Festiwalu Filmów Rosyjskich w ramach retrospektywy reżysera, cieszącej się niebywałą popularnością wśród publiczności. Będą to najwybitniejsze dzieła Siergieja Paradżanowa: Aszik-Kerib (1988), Barwy Granatu (1968), Cienie zapomnianych przodków (1964), Legenda o Twierdzy Suramskiej (1985), a także Kod Paradżanowa – seria pięciu filmów dokumentalnych poświęconych twórcy.

Siergiej Paradżanow, jako radziecki reżyser filmowy, jest uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców kinematografii XX wieku. W całej swojej karierze był reżyserem bądź współreżyserem około 20 filmów. W swych dziełach autor wychodzi poza ramki tradycyjnej narracji, ukazując odbiorcy magiczny język poetycki. Dialogi zastąpione są bogatą warstwą muzyczną. Filmy Paradżanowa to prawdziwa uczta dla zmysłów! Artyzm i plastyka jego utworów oddziałuje nie tylko na wzrok i słuch, ale przede wszystkim wyobraźnię. Wysublimowane obrazy i idealnie dopasowana muzyka wzbudzą emocje u każdego, choć w niewielkim stopniu wrażliwego na sztukę widza.

Wydane przez kolekcję Sputnika filmy Paradżanowa zabiorą widzów w magiczny świat poetycki, pełen symboli, rytuałów i mitów. Odnajdziemy w nich orientalne wzory, odwołania do ormiańskiej kultury, motywy ludowych legend, religii oraz obyczajów. Obrazy Paradżanowa są swego rodzaju manifestami indywidualności i wolności kreacyjnej twórcy. Filmy rosyjskiego artysty stanowią bowiem syntezę różnych rodzajów sztuki.

Seria filmów dokumentalnych Kod Paradżanowa przybliży widzom sylwetkę samego artysty. Poznają oni prywatne życie ekscentrycznego mistrza, jego wzloty i upadki. Listy z więzienia, dokumenty z planu filmowego oraz archiwalne zdjęcia z niekonwencjonalnych sesji fotograficznych – to tylko niektóre elementy fascynującego Kodu Paradżanowa.

Premierze Box-u Paradżanowa towarzyszyć będą różne imprezy kulturalne, takie jak pokazy przedpremierowe z udziałem dziennikarzy i twórców filmowych, dyskusje poświęcone twórczości Paradżanowa, konkursy dla widzów oraz inne.

Patronat honorowy nad wydarzeniem obejmie Filmoteka Narodowa, Łódzka Szkoła Filmowa oraz Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Dodaj komentarz