• 2011-02-25

10. Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi

W dniach od 5 do 15 maja 2011 roku w Łodzi potrwa 10. Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi – poza umysłem & poza życiem & poza przestrzenią.

Arno Rafael Minkkinen, Fosters Pond, 2000, FF2011, Out Of Mind

Arno Rafael Minkkinen, Fosters Pond, 2000, FF2011, Out Of Mind

Fotofestiwal po raz kolejny otwiera przestrzeń dla rozmów o fotografii, dla dyskusji i spotkań. Na poszukiwanie inspiracji, poznawanie niezwykłych postaci i najnowszych odkryć współczesnej fotografii. Tegoroczny Fotofestiwal proponuje dwie wystawy kuratorskie, wystawę w przestrzeni miejskiej, kilkanaście wystaw indywidualnych, przegląd szkół fotograficznych, a przede wszystkim różnorodne wydarzenia towarzyszące i niezwykłą atmosferę twórczego spotkania.

Centralnym punktem 10 edycji Fotofestiwalu będą dwie wystawy w ramach Programu Głównego: OUT OF LIFE oraz OUT OF MIND. Do interpretacji tematów zaproszeni zostali: Celinę Lunsford, Ninę Kassianou oraz Krzysztofa Candrowicza. Obydwie wystawy wyrosły z zainteresowania człowiekiem, jego relacją ze współczesnym światem, społeczeństwem i samym sobą. Opowiedzą o funkcji i sposobach tworzenia alternatywnych rzeczywistości. O granicach, jakie stawia człowiek między tym, co wykreowane, a tym, co rzeczywiste.

OUT OF MIND – pisze kuratorka wystawy Celina Lunsford – może sprawić, że zmienimy sposób, w jaki postrzegamy samych siebie. Kluczem do zrozumienia wystawy staną się terminy obsesja, iluzja i fantazja. Wszystkie z dwunastu prezentowanych projektów łączy wspólny motyw tożsamości i niecodzienny sposób prezentowania rzeczywistości. W tej ekspozycji znajdą się m.in. prace takich fotografów, jak: Erwin Olaf i Levi van Veluw. Wystawa OUT OF LIFE to studium socjologiczne, w którym artyści i kuratorzy poruszają tematy alienacji, samotności i ucieczki.

Tegoroczny Program Grand Prix, zatytułowany OUT OF SPACE to wystawa, dla której galerią stanie się przestrzeń miejska. Podczas dziesięciu festiwalowych dni Stary Rynek i Park Staromiejski w Łodzi zamienią się w galerię, gdzie będzie można obejrzeć prace 11 artystów z całego świata.

Wśród wystaw towarzyszących zaprezentowanych zostanie kilka niezwykłych premier fotograficznych, w tym najważniejszą – najnowszy projekt gwiazdy rosyjskiej fotografii Alexeya Titarenki, który artysta zrealizował w Łodzi dla Atlasa Sztuki. Ciekawym kontrastem dla poetyckiej wizji miasta, jaką stworzył rosyjski fotograf, będzie wystawa Energia czasu. Archiwum Dalkii – nieprezentowany do tej pory zbiór fotografii powstałych w Łodzi w latach 1922–1940, dokumentujących dynamicznie rozwijające się miasto i przebudowę łódzkiej elektrowni.

W programie pojawi się także kolejna edycja Fabryka Fotografii – przeglądu szkół fotograficznych, poszerzona o nowe szkoły zagraniczne. Do udziału w przeglądzie portfolio tym razem zaproszeni zostali przede wszystkim fotoedytorzy, kuratorzy oraz wydawcy z całej Europy. Co roku pokazy slajdów powstają specjalnie dla Fotofestiwalu, doskonała selekcja prac przygotowana przez kuratorów i specjalnie dobrana muzyka pozwalają na stworzenie unikalnych prezentacji. Nowością w programie będą spotkania autorskie prezentujące najmłodsze pokolenie polskich artystów. Tym wydarzeniem chcielibyśmy podczas Fotofestiwalu rozpocząć coroczny przegląd polskiej fotografii.

5-15.05.2011 r.
OUT OF MIND & OUT OF LIFE & OUT OF SPACE
poza umysłem & poza życiem & poza przestrzenią

Dodaj komentarz