• 2011-02-24

Jubilusz Wolnej Grupy Bukowina

3 kwietnia 2011 roku o godzinie 18.00 w sali teatralnej wrocławskiego Centrum Sztuki Impart odbędzie się koncert Wolnej Grupy Bukowina,  jednego z najbardziej znanych zespołów z kręgu piosenki poetyckiej i turystycznej, które obchodzi w tym roku swoje 40 urodziny.

Wolna Grupa Bukowina - plakat

Wolna Grupa Bukowina - plakat

Oprócz jubilatów w koncercie wezmą udział legendy poezji śpiewanej – Elżbieta Adamiak i Jacek Kleyff, krakowski poeta Adam Ziemianin, a z młodszego pokolenia – Małżeństwo z Rozsądku oraz wrocławska wokalistka Natalia Grosiak, znana publiczności z zespołu Mikromusic.

Twórcą i liderem zespołu był nieżyjący już Wojtek Bellon. Od tytułu jednego z najbardziej znanych utworów grupy Pieśń Łagodnych, wziął swoją nazwę cały nurt muzyczny, nazwany Krainą Łagodności.

Początek działalności grupy to rok 1970. Założona została przez Wojtka Bellona, głównego twórcę repertuaru i jej niekwestionowanego lidera. Dołączyła do niego Grażyna Kulawik Zajączek, a wkrótce potem Jan Hnatowicz, Wojtek Jarociński i Wacek Juszczyszyn. Objeżdżając całą Polskę z programem Wyjście z zimy zespół zdobył szerokie grono fanów w środowisku studenckim, stając się jedną z najpopularniejszych grup w tym środowisku.

Bellon jako twórca większości repertuaru rzadko sam wykonywał swoje utwory. Śpiewał je zespół Bukowiny – chórek z akompaniamentem gitar akustycznych, czasami fletu. Najważniejsze były jednak teksty, w których można było odkryć niebanalny talent liryczny twórcy. Były swoistym manifestem przeciwko polityce i całemu brudowi życia codziennego PRL-u.

Karierę zespołu przerwała śmierć lidera w 1985 roku, w wieku zaledwie 33 lat. Muzycy zawiesili działalność. Grupa reaktywowała się dopiero w latach 90-tych. Obecnie w Wolnej Grupie Bukowinie grają i śpiewają: Grażyna Kulawik, Wojciech Jarociński oraz Wacław Juszczyszyn wspomagani przez licznych muzyków, których nie sposób wymienić.

Wrocławski koncert będzie okazją do ponownego spotkania na jednej scenie wielu członków zespołu.

3 kwietnia 2011 r., godz. 18.00
CS Impart
ul. Mazowiecka 17
Wrocław

Dodaj komentarz