• 2011-02-24

Wielcy Nieobecni: Luchino Visconti

W dniach od 25 lutego do 3 marca 2011 roku w Kinie Kosmos w Katowicach odbędzie się przegląd Wielcy Nieobecni: Luchino Visconti. W ramach imprezy będzie można zobaczyć takie dzieła mistrza jak Lampart, Opętanie, Śmierć w Wenecji.

W tym roku mija 35. rocznica śmierci włoskiego reżysera Luchino Viscontiego (1906-1976), mistrza kina autorskiego. Był twórcą wysmakowanych plastycznie dramatów kostiumowych, opowiadających o schyłku arystokracji i odchodzeniu starego porządku. Śmierć, przemijanie, dekadentyzm – to główne motywy jego twórczości. Wyrafinowany styl filmowca cechowały wyszukane pod względem plastycznym zdjęcia, malarsko skomponowane kadry i imponująca, pełna detali scenografia.

W ramach przypomnienia dorobku Viscontiego zaprezentowany zostanie jego debiutancki film Opętanie (1943), skandalizująca adaptacja opowiadania Listonosz zawsze dzwoni dwa razy Jamesa M. Caina, która w chwili powstania wzbudziła protesty faszystowskich cenzorów.

Również nagrodzony Złotą Palmą w Cannes Lampart i Śmierć w Wenecji (Nagroda Specjalna Jury w Cannes) oraz Rocco i jego bracia (Nagroda FIPRESCI i Nagroda Specjalna na MFF w Wenecji). W programie także ostatni film Viscontiego – Niewinne, który reżyser zdołał ukończyć, mimo pogarszającego się stanu zdrowia.

Wielcy Nieobecni to cykl, który organizowany od lutego 2008. W ramach przeglądów prezentowane są filmowe sylwetki artystów już nieżyjących. Dotychczas bohaterami poszczególnych edycji cyklu byli, m.in.: Ingmar Berman, Alfred Hitchcock, Jerzy Kawalerowicz, Gustaw Holoubek, czy też Krzysztof Komeda.

od 25 lutego do 3 marca 2011
Kino Kosmos, ul Sokolska 66
Katowice

Dodaj komentarz