• 2011-02-24

Czytanie Eumenid Ajsychylosa w Laboratorium Dramatu

28 lutego 2011 roku o godzinie 18.00 Laboratorium Dramatu zaprasza na czytanie Eumenid – ostatniej części Orestei Ajsycholosa. Czytanie wyreżyseruje Łukasz Chotowski.

Czytanie w Laboratorium Dramatu

Czytanie w Laboratorium Dramatu

Oresteja Ajschylosa (wystawiona w 458 p.n.e.) to jedyna pełna zachowana trylogia tragiczna z czasów antycznych. Jej pierwsza część, Agamemnon, opowiada o dowódcy wojsk greckich, który po wielu latach oblężenia Troi wraca do domu, gdzie zostaje zabity przez swą żonę Klitajmestrę i Aigistosa. W drugiej części – Ofiarnicach – rodzinne toksyny rozlewają się dalej. Zemsty na Klitajmestrze dokonują Elektra i Orestes, dzieci Agamemnona i Klitajmestry. W Eumenidach Orestes ścigany przez erynie decyduje się poddać sądowi Ateny.

Czytanie odbywa się w ramach cyklu Toksyczna rodzina antyczna, który przedstawia podstawowe mity eksploatowane w tragedii greckiej – tebański i trojański – w kontekście związków rodzinnych. Pojęcie toksyczności dla określenia wyniszczających emocjonalnie i fizycznie związków, zarówno rodzinnych jak i nierodzinnych, wprowadziła dwudziestowieczna psychologia. Przy zastosowaniu tego pojęcia do odczytania sytuacji bohatera tragedii antycznej otwiera się nowa perspektywa czytania tych dramatów, w których to nie klątwa rządzi człowiekiem, lecz człowiek klątwą.

W czytaniu wezmą udział m.in.: Anna Chodakowska, Marta Nieradkiewicz i Tomira Kowalik. Po czytaniu zapraszamy na dyskusję z udziałem Zbigniewa Kadłubka, filologa klasycznego i  Cezarego Żechowskiego, psychologa i psychiatrę.

28 lutego 2011 r., 18.00
Laboratorium Dramatu
ulica Olesińska 21
Warszawa

Dodaj komentarz