• 2011-02-23

Retrospektywa filmów Aleksieja Germana starszego

W dniach 18-21 marca 2011 roku w warszawskim kinie Świt odbędzie się retrospektywa filmów Aleksieja Germana. Jest to kolejny etap projektu Bródno kocha kino realizowanego przez kino Świt.

Retrospektywa Aleksija Germana w kinie Świt

Retrospektywa Aleksija Germana w kinie Świt

Filmów Aleksiej German nakręcił zaledwie kilka, każdy był wielkim wydarzeniem, po każdym reżyser tracił pracę. German to reżyser nonkonformista wierny do końca prawdzie i swemu twórczemu powołaniu

Aleksiej German (ur. 1938 r.) uważany jest za jednego z najwybitniejszych twórców radzieckiej i rosyjskiej kinematografii. Jest synem znanego pisarza Juriego Germana i ojcem reżysera Aleksieja Germana młodszego. German jest twórcą na wskroś rosyjskim, świetnie zna i czuje Rosję. Postrzega ją głównie poprzez przeszłość wojenną i stalinowską – złą, chorą, pełną bólu. Dogłębnie analizuje typ człowieka radzieckiego, uformowanego przez ideologię i pozbawionego swej tożsamości oraz człowieka prawdziwego, zachowującego wartości duchowe i otwartego na innych, we wspólnym piekle zdegradowanej rzeczywistości.

Jego filmy były pełzająca kontrrewolucją. German jest reżyserem-perfekcjonistą. Postacie jego dzieł pełne są życiowej prawy, fascynują wielowymiarowością i psychologiczną głębią. Kolejne swoje filmy reżyser poprzedzał rozmowami ze świadkami epoki i dokładnym badaniem archiwaliów. German ukończył Leningradzki Państwowy Instytut Teatru, Muzyki i Kinematografii. W 1964 roku rozpoczął pracę jako drugi reżyser w studiu filmowym Lenfilm, gdzie powstały wszystkie jego filmy.

Po premierze każdego ze swoich dzieł miał olbrzymie problemy z cenzurą. Już pierwszy samodzielny film Próba wierności (1971 r.) trafił na półki, gdyż cenzura zarzucała mu zafałszowania w ukazaniu radzieckiej partyzantki oraz deheroizację jej członków. Do dziś nakręcił zaledwie cztery filmy, jednak każdy z nich od razu po premierze stawał się wydarzeniem.

Obecnie reżyser od kilku lat pracuje nad filmem Trudno być bogiem na podstawie powieści braci Strugackich. W świat filmów Germana wprowadzał będzie przed filmami wytrawny znawca kina rosyjskiego Mikołaj Wojciechowski.

18-21 marca 2011 r.
Kino Świt
ul. Piotra Wysockiego 11
Warszawa

Dodaj komentarz