• 2011-02-23

Droga na Wschód: Kazachstan. Zesłania i powroty

23 lutego 2011 roku o godzinie 18.00 w Domu Spotkań z Historią w Warszawie odbędzie się spotkanie Droga na Wschód: Kazachstan. Zesłania i powroty. Przed dyskusją odbędzie się projekcja filmu Repatrianci w reż. Ewy Szakalickiej (2002, 24’).

Mankent, Kazachstan. Przejście przez rzekę. Fot. Zygmunt Klemensiewicz / Ośrodek KARTA

Mankent, Kazachstan. Przejście przez rzekę. Fot. Zygmunt Klemensiewicz / Ośrodek KARTA

O doświadczeniu zesłania i repatriacji rozmawiać będą:

  • Ewa Szakalicka (reżyser filmu Repatrianci)
  • dr hab. Daniel Boćkowski (profesor Uniwersytetu w Białymstoku)
  • Mieczysław Wójcik (deportowany do Kazachstanu w 1940 roku; wiceprezes Stowarzyszenia Rodzin Osadników Wojskowych i Cywilnych Kresów Wschodnich)
  • Zbigniew Gluza (redaktor naczelny Karty)
  • Prowadzenie: Maria Przełomiec (Studio Wschód, TVP)

W latach 30. i 40. XX wieku władze sowieckie deportowały do Kazachstanu dziesiątki tysięcy Polaków. Ludzie ci, zmuszeni do życia w ekstremalnych warunkach, dziesiątkowani przez choroby, zimno i głód, mieli jeden cel — przeżyć i wrócić do Polski. Niektórym udało się to po podpisaniu w lipcu 1941 układu Sikorski–Majski, wielu wróciło już po wojnie, część jednak została w Kazachstanie, gdzie ich potomkowie żyją do dziś.

Jakie obowiązki ma wobec nich dzisiejsza Polska? Próbą odpowiedzi na to pytanie jest dokument Repatrianci, przedstawiający problemy Polaków z Kazachstanu, którzy w latach 1996-2000 wrócili do Polski.

23.02.2011 godz. 18.00
ul. Karowa 20, Warszawa
Z inspiracji Kartą
Ośrodek KARTA i Dom Spotkań z Historią

Dodaj komentarz