• 2011-02-22

Zmarł Jerzy Nowosielski

21 lutego 2011 roku w wieku 88 lat zmarł Jerzy Nowosielski – polski malarz, rysownik, scenograf, filozof i teolog prawosławny. Uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy ikon.

Jerzy Nowosielski, "Cerkiew w górach II"

Jerzy Nowosielski, "Cerkiew w górach II"

W roku 1940 rozpoczął naukę w krakowskiej Kunstgewerbeschule u profesora Stanisława Kamockiego. Od roku 1945 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie u profesora Eugeniusza Eibischa.

Na początku swej drogi artystycznej był asystentem Tadeusza Kantora i pozostawał pod wpływem Tadeusza Brzozowskiego. W okresie socrealizmu zajmował się sztuką sakralną. Swoją pierwszą wystawę miał w 1955 roku, zaraz potem reprezentował Polskę na biennale w Wenecji (1956) i w São Paulo (1959).

Od 1976 roku profesor ASP oraz członek PAU, Grupy Młodych Plastyków oraz Grupy Krakowskiej. Od najmłodszych lat był zafascynowany liturgią wschodnią, w której został wychowany (najpierw jako grekokatolik, później prawosławny). Malował ikony głównie przedstawione w metafizycznych kompozycjach figuralnych i pejzażach; płasko malowane formy obwodził konturem.

Tworzył monumentalne dekoracje ścienne, m.in. w kościołach w Lourdes, Tychach, kościele Ducha Świętego w Nowej Hucie, dolnej cerkwi pw. św. Jana Klimaka w Warszawie, kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Warszawie na Jelonkach oraz w cerkwi w Hajnówce. W Białym Borze (woj. zachodniopomorskie) stworzył niewielką cerkiew greckokatolicką, w której zaprojektował architekturę, wyposażenie wnętrza i wystrój malarski.

Autor prac teoretycznych o ikonie i malarstwie, m.in.

  • Wokół ikony. Rozmowy z Jerzym Nowosielskim (1985)
  • Inność prawosławia (1991)

W 2000 roku uhonorowany tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W 1996 roku Zofia i Jerzy Nowosielscy założyli Fundację Nowosielskich, której celem jest wspieranie wybitnych osiągnięć kultury polskiej poprzez przyznawanie stypendiów i dorocznych nagród.

(Źródło: Wikipedia)

Dodaj komentarz