• 2011-02-22

Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska, IV edycja konkursu

Dnia 25 lutego 2011 roku w godzinach od 10.30 do 17.00 w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku odbędzie się spotkanie artystów i architektów biorących udział w IV edycji Międzynarodowego Konkursu Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska.

Podczas spotkania uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z przestrzenią przeznaczoną do rewitalizacji w ramach konkursu, tj. skrzyżowanie ulic Kamienna Grobla, Dobra i Toruńska (włączając obszar mostu i betonowe bulwary nadrzeczne). Artyści tworząc projekty będą brać pod uwagę historyczny charakter ulic oraz usytuowanie przestrzeni w punkcie przecięcia tras pieszych prowadzących z miejsc realizacji zwycięskich obiektów I, II i III edycji Konkursu oraz z Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia na średniowieczne fortyfikacje położone na granicy Dolnego Miasta. Pożądanym jest, aby działanie artystyczne było drogowskazem do Łaźni oraz  harmonizowało z otoczeniem.

Spotkanie będzie służyło także konsultacjom technicznym i rozmowom m.in. przedstawicielami Wydziału Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta w Gdańsku, Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku i zespołu biura Gdańsk 2016 – Europejska Stolica Kultury.

Wszyscy artyści i architekci otrzymają zestaw materiałów, które ułatwią im przygotowanie projektu dzieła sztuki wpisanego w przestrzeń Dolnego Miasta, m.in.: zestaw map, dokumentację terenu, fotografie. Dziennikarze otrzymają publikacje oraz  materiały promocyjne dotyczące przedsięwzięcia, w których szczegółowo opisano projekt Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska oraz przedstawiono historię dzielnicy, a także jej problemy urbanistyczne i społeczne.

Lista artystów, zaproszonych do udziału w IV edycji konkursu GZMG:

Bert Theis/ Luxemburg
Tea Makipaa/ Finlandia
Weronika Kiersztejn & Michał Kozik/ Polska
Alexandre Arrechea/ Kuba
Olaf Nicolai/ Niemcy
Marcus Miessen/ Niemcy
Sabina Lang & Daniel Baumann/ Szwajcaria
Thorsten Goldberg/ Niemcy

Do dnia 30 lipca 2011 artyści przygotują projekty na zagospodarowanie przestrzeni objętej IV edycją konkursu. Wyboru trzech zwycięskich projektów dokona 7 sierpnia 2011 międzynarodowe Jury.

Podsumowaniem IV edycji będzie wystawa projektów zgłoszonych do konkursu. Wernisaż połączony z wręczeniem nagród laureatom odbędzie się we wrześniu w CSW Łaźnia.

PROGRAM SPOTKANIA 25 LUTEGO 2011

10.30   Spotkanie w holu hotelu Dom Muzyka (Łąkowa 1) i wspólne zwiedzanie Dolnego Miasta połączone z prezentacją realizacji poprzednich konkursów GZMG oraz przestrzeni wyznaczonej do rewitalizacji w ramach IV edycji. 

11.30    Konsultacje techniczne, rozmowy z ekspertami, urbanistami, przedstawicielami lokalnych stowarzyszeń (Partnerstwo Dolne Miasto Otwarte) w CSW Łaźnia

13.30    Przerwa

14.30    Prezentacje prac artystów zaproszonych do konkursu (pokazy multimedialne ukazujące dotychczasowe osiągnięcia, doświadczenia i realizacje poszczególnych uczestników)

17.00 Zakończenie spotkania

CSW Łaznia
Ul. Jaskółcza 1
Gdańsk

Dodaj komentarz